Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Volba předsedy

Johnson má premiérské křeslo na dosah! Porve se o něj s Huntem

Boris Johnson
Zdroj: Profimedia
Boris Johnson (archivní foto)

Končící britskou premiérku Theresu Mayovou nahradí v čele Konzervativní strany a tedy i v čele vlády exministr zahraničí Boris Johnson nebo současný šéf diplomacie Jeremy Hunt. Rozhodlo o tom páté hlasování konzervativních poslanců.

Vítěz souboje vystřídá v čele strany i vlády premiérku Theresu Mayovou, která ohlásila odchod po ztroskotání dohody o podmínkách ochodu země z EU.

 

Finálovou fázi procesu má v rukách asi 160.000 členů vládní strany. Jako jasný favorit do ní vstupuje Johnson, který má podle průzkumů mezi řadovými straníky zdaleka největší podporu. Při čtvrtečním hlasování jej podpořilo 160 ze 313 konzervativních poslanců, zatímco druhého Hunta 77. Gove souboj o druhé postupové místo prohrál jen o dva hlasy.

 

Johnson a Hunt už o víkendu zahájí skoro měsíční sérii mítinků se členy vládní strany, na kterých budou prezentovat své plány pro Británii. Straníci o nástupci Mayové rozhodnou prostřednictvím korespondenčního hlasování, jehož výsledky mají být oznámeny v týdnu od 22. července.

 

Střídání na pozici lídra strany vyvolala nekončící krize kolem realizace britského odchodu z Evropské unie. Bývalý londýnský starosta Johnson je dlouhodobě stoupencem brexitu a ve svých vyjádřeních slibuje, že vyjedná "lepší" brexitovou dohodu. Zároveň se podle něj odchod z EU nesmí znovu odkládat.

 

 

Ministr zahraničí Hunt naopak před tři roky starým brexitovým referendem prosazoval setrvání v unii, následně se ale "znovuzrodil jako brexitář", napsala zpravodajská společnost BBC. Podle Hunta je rovněž možné vyjednávat o změnách ve stávající "rozvodové dohodě", ačkoli to zbytek EU kategoricky odmítá. Podobně jako Johnson říká, že v krajním případě by sáhl po variantě brexitu bez dohody.

 

V červnovém průzkumu agentury YouGov uvedlo 77 procent dotázaných členů Konzervativní strany, že Johnson by byl pro ně dobrým lídrem. O Huntovi to řeklo 56 procent respondentů. V anketě webu Conservative Home zase jako preferovaného lídra označilo Johnsona 62 procent ze 1170 dotázaných konzervativců. Huntovi jich dalo hlas 11 procent, přičemž hlasovat mohli i pro Gova nebo ministra vnitra Sajida Javida.

epa tn.cz / ČTK