galerie město migrantů

V Jordánsku je 600 tisíc uprchlíků: Takhle vypadají tábory! VIDEO

Téma:

V Jordánsku jako by se vysypal pytel s uprchlíky. Král Abdalláh je přesvědčený, že jeho země už dosáhla "bodu varu" a prosí proto Západ o pomoc. Jordánsko v současné době hostí více než 600 tisíc z celkového počtu 4,6 milionu registrovaných syrských uprchlíků.

Během pěti let, co Sýrii sužuje občanská válka, už do Jordánska dorazilo téměř pět milionů syrských uprchlíků. Na 600 tisíc registrovaných lidí tu získalo i dočasné útočiště. Přesto se tamní vláda obává o chod země. Věří, že migranti tvoří v zemi ve skutečnosti nejméně osminu všech obyvatel, což je vzhledem k 10milionové populaci víc, než si země může dovolit.

 

Král Abdalláh už požádal na klíčové konferenci v Sýrii západní země o pomoc. Nezvladatelný příliv uprchlíků do země podle vládce úplně devastuje zavedený vzdělávací i zdravotnický systém.

 

GALERIE: Za'atari Camp

1
/
10
Zdroj: Profimedia
Za'atari Camp - 10

 

"Dřívě či později hráz přeteče. Myslím, že tento týden je pro obyvatele Jordánska důležité vidět, že pomoc je na cestě. Nejen pro syrské uprchlíky, ale i pro jejich vlastní budoucnost," cituje Abdalláha britský Daily Mail.

 

 

Země zatím řeší problémy budováním dočasných táborů. Jedním z nich je i Al Zaatari nedaleko města Mafraq, který hostí neuvěřitelných 80 tisíc lidí! Stany a provizorní přístřešky se táhnou jordánskou pouští na míle daleko.

 

Vláda na pomoc uprchlíkům už téměř vyčerpala rozpočet a není se čemu divit. Denně se vyrábí více než 15 tun chleba, tři vybudované vrty odvádí přes tři miliony litrů vody. V létě, kdy teploty dosahují i 50 stupňů Celsia, je situace ještě horší, informuje OSN.

 

 

Situací na Jordánsku se budou ve čtvrtek zabývat nejen Spojené národy, ale i Velká Británie, Německo, Norsko či Kuvajt.

lud TN.cz