SROVNÁNÍ POTRAVIN

Konec šizení potravin? Jourová chce za horší kvalitu firmy trestat!

Eurokomisařka Věra Jourová chce zasáhnout proti firmám, které vyrábějí méně kvalitní potraviny a další zboží - a to v různých zemích pod stejným názvem. Dvojí kvalita zboží je podle ní neférová obchodní praktika a šizení zákazníků. Takovým podnikům by mohly hrozit vysoké sankce.

Postihovat firmy, které v Česku prodávají horší potraviny než třeba v Německu a přitom mají stejný obal i název. Taková je vize eurokomisařky Věry Jourové. Komise bude zařizovat další testování, aby bylo jasné, kterou firmu trestat a kterou nikoliv.

 

"Já jsem uvolnila milion eur na to, aby se udělalo testování produktů. Bude trvat několik měsíců, abychom se skutečně dostali jednoznačně k výsledkům - tenhle produkt je šizený a producent to musí změnit," řekla eurokomisařka Věra Jourová (ANO).

 

"Těch testů už bylo provedeno poměrně dost, ale budiž, ať jsou provedené ještě některé další, třeba to díky mediálnímu zveřejnění pomůže k tomu, že výrobci díky negativní reklamě změní své chování," řekl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

 

 

Hříšníci budou známí za několik měsíců.  Evropská unie žádnou vlastní inspekcí nedisponuje. Který úřad si ale na ně posvítí? "Kéž bych takový úřad měla k dispozici," posteskla si Věra Jourová.

 

Zboží by měly kontrolovat úřady jednotlivých unijních států. V Česku by to byla Státní zemědělská a potravinářská inspekce. "Pro mě je důležité, abychom měli partnera v zahraničí, který má kompetence například v oblasti potravin a dokáže efektivně fungovat a dovést případné správní řízení do úspěšného konce," tvrdí Jurečka.

 

"Firmy mají možnost vysvětlit, dát nějaké důkazy, proč je tam odlišné složení produktu a pokud to nebude dostatečné, tak je možné proti takové firmě zakročit s určitou sankcí," doplnila Jourová. Čeští inspektoři by mohli trestat pokutami až do výše 50 milionů korun. Podle ministra Jurečky by se výše mohla odvíjet od ročního obratu firmy. 

Veronika Polášková/ ham TN.cz