ZÁZNAM Slyšení před výbory

Jourová v testu europoslanců prošla! "Grilovali" ji hlavně ti čeští

Eva Pavelková
Eva Pavelková
Aktualizováno 7.10. 2019 21:28

Výbory Evropského parlamentu podle informací z kuloárů schválily českou kandidátku Věru Jourovou jako budoucí místopředsedkyni Evropské komise. Stalo se tak krátce po jejím slyšení, při kterém odpovídala na otázky europoslanců.

"Grilování" Jourové europoslanci začalo ve 14:30. Na jejich dotazy česká kandidátka na místopředsedkyni Evropské komise odpovídala zhruba tři hodiny. Předstoupila před výbory pro ústavní otázky a pro vnitro a občanské svobody.

 

Jourová na začátku krátce představila své priority, kterých chce ve funkci dosáhnout, a témata, na která se chce soustředit. V nové Komisi má mít na starost kontrolu dodržování hodnot Evropské unie a transparentnost v členských zemích.

 

"Jsem přesvědčena, že Evropa může být silná, jedině když bude jednotná. Musí být schopna zastat se občanů a hájit je před globálními hrozbami. Výsledků dosáhneme jedině silnou meziinstitucionální spoluprací," prohlásila Jourová.


Záznam ze slyšení Věry Jourové:

*Pro tlumočení do češtiny klikněte na třetí ikonku zprava dole a zvolte "CS"

 

Česká kandidátka chce zlepšit fungování evropské emokracie včetně volby nejvyšších představitelů EU a chránit hodnoty právního státu, který podle ní nelze považovat za hotovou věc. "Budu upřednostňovat dialog a pokusím se předcházet krizovým situacím," uvedla Jourová.

 

Bývalá eurokomisařka plánuje také posílit schopnost EU čelit hrozbám, které přináší digitalizace, zároveň ale zajistit dodržování svobody slova a pluraritu médií. "Je nutné mít rovnost pro všechny a také bezpečnost pro všechny. Musíme prosazovat listinu základních práv - ve všem, co děláme," doplnila Jourová.

 

Řeč přišla i na trestní stíhání premiéra Andreje Babiše a jeho vyšetřovaný střet zájmů. Na to se ptali především čeští europoslanci. Kvůli problémům se střetem zájmů už právní výbor vyřadil maďarského a rumunského kandidáta na eurokomisaře.

 

 

Slyšení před výbory Europarlamentu musí absolvovat všichni kandidáti na eurokomisaře. Europoslanci jim postupně položí 25 otázek, které mají prověřit, zda jsou na danou pozici dostatečně kvalifikovaní a mají potřebné zkušenosti.

 

Poté, co "grilování" podstoupí všichni uchazeči, hlasuje Evropský parlament o sboru komisařů jako celku. Až po souhlasu europoslanců se mohou noví eurokomisaři ujmout svých funkcí. Europarlament už schválil předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova o kandidatuře Jourové:

TN.cz