Ohrožení zdraví

Jsou Češi špindírové? Žloutenka má u nás žně, hrozí hlavně dětem!

Téma:

V Česku je stále více lidí, kteří jsou nakažení- nemocí špinavých rukou ,tedy žloutenkou typu A. Ordinace lékařů se ale plní i lidmi, kteří mají zájem o vakcínu proti této nemoci.Očkování přitom není zrovna nejlevnější.

A tak se zdravotní pojišťovny předhánějí v tom, která svým klientům přidá na vakcínu nejvíce peněz.


Podáním rukou, kontaminovanou vodou, potravinami, nebo třeba z madla ve veřejné dopravě. Tak se nejčastěji přenáší žloutenka typu A. Počet nemocných podle statistik neustále roste.


Žloutenkou se přitom nejčastěji nakazí malé děti. Jednak proto, že nemají ještě vytvořenou imunitu proti této chorobě. A také proto, že děti často nedodržují hygienické zásady.


A na situaci už reagují i pojišťovny. Například VZP penězi na očkování, které si jen letos už nechalo proplatit pět tisíc Čechů. "VZP si je vědoma toho nárůstu a právě tomu nárůstu u dětí chce předejít tím, že od prvního srpna nabízí dětem vě věku od dvou do 4 let příspěvěk na očkování proti žloutence typu A," říká mluvčí pojišťovny Oldřich Tichý.


A to až tisícikorunu. U dospělých je příspěvek do pětistovky. Penězi přispívají i další zdravotní pojišťovny, které nárůst zájmu pacientů o očkování proti žloutence potvrzují.


I navzdory příspěvkům ale i tak očkování něco stojí. Vakcíny proti hepatitidě typu A se totiž musí aplikovat dvě, přičemž jedna vyjde na zhruba 1400 korun. Celé očkování tak na bezmála tři tisíce.

pez, Pavlína Kosová TN.cz