omezování péče

Jsou odkázáni na pomoc ostatních, teď ale přijdou o noční pečovatele

Josef Svoboda
Josef Svoboda
Publikováno 6. 12. 2019
Téma:

Tělesně postižení upozorňují, že na řadě míst v republice je omezována péče o vozíčkáře. Například v domě s pečovatelskou službou v Brně přestane od nového roku fungovat noční služba. Pro nájemníky, kteří se nemohou pohybovat, to znamená, že se nedostanou ani na toaletu. Podle města a kraje je tak nastaven zákon.

Přes deset let v domě fungovala nepřetržitá pečovatelská služba. Díky tomu i nepohybliví vozíčkáři mohou žít v samostatných bytech.

 

"Dvě třetiny lidí, kteří tu noční potřebují, jsou těžce imobilní, ale všichni pracujeme," sdělila vozíčkářka Petra Čermáková.

 

Teď dostali nájemníci nové smlouvy a zjistili, že v noci zůstanou bez pomoci. Pečovatel v osm večer odejde a vrátí se až ráno. Mezi nájemníky jsou přitom těžce postižení. Paní Čermáková trpí svalovou atrofií, během spánku potřebuje několikrát otočit na posteli.

 

Podobně je na tom desítka dalších nájemníků. Paní Xaverová zůstala po těžkém úrazu ochrnutá a každý večer potřebuje uložit do postele. "Opravdu nevím, kdy tu službu budu potřebovat, já jsem na ni plně odkázaná," uvedla.

 

 

Bez noční služby v domě hrozí, že se postižení nedostanou ani na toaletu. Když se obrátili na úřady, dostali odpověď, která jim vzala poslední zbytky naděje.

 

Město a kraj se hájí, že postupují v souladu se zákonem, který jasně říká, že pečovatelská služba pro vozíčkáře není poskytována nonstop. "Město Brno sjednalo noční služby zajištěné ligou vozíčkářů," reagoval vedoucí tiskového střediska brněnského magistrátu Roman Burián.

 

Organizace, které se zabývají právy vozíčkářů, evidují stejné problémy s péčí o postižené na řadě míst po celé republice.
 

TN.cz