rozhovor s odborníkem

Jsou tampony nebezpečné? Gynekoložka řekla, co se může stát

Tampon
Zdroj: Profimedia
Používání tamponů provází řada pověr. Ilustrační foto
Téma:

Požívání tamponů vyvolává u některých žen obavy, protože je spojováno s celou řadou pověr. Gynekoložka TN.cz řekla, které nejčastější mýty nejsou pravdivé.

Pověr je ohledně používání tamponů hned několik. Některé ženy se obávají toxického šoku, o kterém se mylně tvrdí, že může "náhodně" potkat každou ženu, která tampony používá. 

 

Podle gynekoložky žádné nebezpečí nehrozí, pokud žena dodržuje hygienická pravidla a pravidelně tampony vyměňuje. "Většině žen jsou tato pravidla jasná, ale je nutné upozornit, že tampon musí být před zavedením do pochvy zabalený. Není možné, aby žena tampon rozbalila a rozbalený někam položila," řekla gynekoložka.

 

"Do těla se nesmí dostávat bakterie. Pokud je obal tamponu porušený, určitě jej vyhoďte," radí ženám gynekoložka, podle které je nutné si před zavedením vždy umýt ruce.

 

Toxický šok může ve vzácném případě vyvolat dlouho nevyměněný tampon. "Pravidelná výměna je důležitá. Každý výrobce na krabičce uvádí, po jak dlouhé době by se měl vyměnit, neznamená to, že se tato doba nemůže přesáhnout o pár hodin," řekla lékařka, podle které není toxický šok častým onemocněním.

 

Pověra: Tampon se nesmí používat v noci

"Není to pravda. Zřejmě se toho ženy bojí, protože by se měl tampon většinou měnit po 4 - 6 hodinách. Pokud ho vymění až po 8 hodinách, nic by se stát nemělo," vysvětlila lékařka. "Hodně žen vložku v noci nesnese," dodala.

 

Pověra: Tampony se nesmí používat každý den

Podle gynekoložky se tampony s vložkami střídat nemusí. "Není problém používat tampony během menstruace každý den. Záleží to na osobních preferencích každé ženy," řekla lékařka.

 


Výjimkou jsou jiná krvácení - například po porodu, nebo po jiném gynekologickém zákroku. "V tom případě doporučujeme ženám používání vložek, aby byla pochva neustále průchodná," vysvětlila.

 

Pověra: Tampon se nesmí používat při koupání v bazénu

"Tampon se určitě může používat při koupání. Není ani nutné ho měnit po každém vykoupání, jak si někteří myslí. Jako gynekoložka doporučuji pravidelnou výměnu, ale určitě není třeba tampon měnit po každém vykoupání v bazénu, nebo ve vaně," řekla lékařka.

 

Syndrom toxického šoku

Syndrom toxického šoku (TSS) je poměrně vzácné život ohrožující onemocnění. Bylo poprvé popsáno až v roce 1978. Ve více než polovině případů se vyskytuje u dívek a žen během menstruace, případně krátce po ní.

 

Jedná se o onemocnění vyvolané bakteriemi – zejména stafylokoky, ve zvláštních případech pak i streptokoky. Pokud se tyto bakterie dostanou do našeho těla, začnou produkovat do svého okolí toxické látky, které náš organismus poškozují.

Související témata:
has TN.cz