Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

tragická smrt v liberci

Julie (13) se zabila kvůli šikaně. Projekt města ponese její jméno

Třináctiletá Julie spáchala sebevraždu
Zdroj: facebook

Třináctiletá Julie měla problém začlenit se mezi své vrstevníky, byla jiná než oni. Možná proto trpěla. Její trápení skončilo tragicky - dívka spáchala kvůli šikaně sebevraždu. Město Liberec nyní spouští projekt, který má podobným tragédiím zabránit, a pojmenovalo ho po ní.

Třináctiletá Julie bydlela v Liberci a byla tak trochu jiná. Zajímala se o němé filmy a operu, ráda chodila do divadla, psala povídky. Možná kvůli její odlišnosti se s ní kolektiv příliš nemazlil.

 

Se svými problémy se svěřila na sociálních sítích. Ve virtuálních poradnách diskutovala o tom, jak bojovat se šikanou. V den své smrti naznačila, že se jí vrstevníci posmívají kvůli jejímu oblečení.

 

Případ v roce 2015 otřásl veřejností. "Co když se někdo posmívá tomu, jak se oblékáš?" ptala se v ten samý den, kdy se rozhodla své trápení ukončit. Odešla do nedalekého lesíka, kde spáchala sebevraždu. Krátce před smrtí si navíc prohlížela články o šikaně a sebevraždě.

 

Město Liberec v polovině ledna letošního roku spustilo projekt proti šikaně ve školách, který má sloužit jako prevence před podobnými tragédiemi. Dvouletý projekt nese název Princezna Julie na památku dívky, jejíž život v roce 2015 vyhasl.

 

 

Projekt obsahuje celou řadu různorodých aktivit. Tou hlavní je divadelní pohádka, jejíž hlavní postavou je princezna Julie. "Pohádka má mimo jiné upozornit na veškerá rizika podobných netolerovatelných jevů a otevřít veřejnou debatu o nich," uvedlo město Liberec na svých stránkách.

 

Mezi další aktivity patří například besedy s preventisky z mětské policie nebo krizový rozcestník na sociálních sítích pro potenciální oběti šikany (co dělat, na koho se obrátit atd.).

 

"Neexistuje větší školní kolektiv, kde by šikana - byť třeba v latentní podobě - neexistovala, jen ji umíme lépe či hůře odhalovat a řešit," domnívá se náměstek primátora Ivan Langr.

sei TN.cz