Podivné vyšetřování

Juraj pěstí zabil Filipínce. Kvůli této chybě může na svobodu dřív!

Napadení v Bratislavě
Zdroj: tvnoviny.sk
Útok zachytila bezpečnostní kamera
Téma:

Smrt Filipínce Henryho pobouřila celé Slovensko, v pátek dokonce kvůli požadavku na transparentní vyšetřování vyšly do ulic tisíce lidí. Útočník je zatím ve vazbě, kde čeká na soud. Jenže kvůli chybě prokurátora možná bude muset být propuštěn.

Henry se zastal své kamarádky a Juraj H. ho udeřil do hlavy tak silně, že padl k zemi. Poté ho ještě dokopal a vše završil tím, když si na bezvládného Filipínce položil nohu. Jenže i přesto, že vše zachytila kamera, se může Hossa dostat z vězení dřív.

 

Celou kauzu totiž od začátku provází nejasnosti. Poté, co policisté útočníka zatkli, ho prokurátor propustil na svobodu. Prý neviděl důvod pro to, aby musel být muž ve vazbě. Henry ale zraněním podlehl a veřejnost začala volat po spravedlnosti.

 

A tak policie muže znovu zadržela a prokurátor už podal návrh na vzetí do vazby, který soudce potvrdil. Právě tyto zmatky ale můžou nakonec obviněnému pomoci. Pro portál cas.sk to potvrdil uznávaný soudce Peter Šamko.

 

Případ byl podle Šamka sice překvalifikován z ublížení na zdraví na zabití, ale tím se nemění důvody pro vzetí do vazby. Pro to je u už jednou propuštěného člověka potřeba, aby se změnily "relevantní důvody", nejen kvalifikace činu.

 

 

"Nesprávný procesní postup prokurátora nebo vyšetřovatele ve prospěch obviněného se už nedá napravit opětovným zadržením, pokud po propuštění nenastanou nové okolnosti, které by zakládaly vazební důvody. Jinak by bylo zbytečné třeba i stanovení maximální doby zadržení," vysvětlil soudce.

 

Útočník tak může procesní chyby využít ve svůj prospěch. "Porušení zákona by se nemělo tolerovat nikdy - ani v případě, že k němu jsou 'dobré' důvody. Pokud připustíme porušení zákona při rozhodování o vazbě jednou, pak už se to bude moci stát kdykoliv," doplnil Šamko.

 

Útok se stal před dvěma týdny v sobotu (26. 5.) v Obchodní ulici v Bratislavě. 28letý Juraj napadl 36letého Filipínce Henryho, který se snažil bránit své dvě kamarádky. Cizinec začal ustupovat, boxer ho ale uhodil do obličeje. Když padl k zemi, kopl ho ještě do hlavy. Henry zemřel ve čtvrtek poté (31. května).

 

Podívejte se na reportáž TV Markíza o případu:

epa TN.cz