Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 1.7. 2016 20:26
Velké problémy

Justiční skandál v Brně roste. Vložil se do něj i exministr

Zdroj: TV Nova

Problémy Krajského soudu v Brně, na které televiza Nova už delší dobu upozorňuje, mohou být větší, než se zdálo. Podle bývalého ministra spravedlnosti Pavla Blažka je totiž soudce, který v současnosti vystupuje jako místopředseda Krajského soudu v Brně, ve funkci nezákonně.

Nikdy do ní totiž nebyl jmenován. Právě on přitom tvrdí, že je u soudu vše v pořádku.


Existuje jen jediné stanovisko Krajského soudu v Brně, které k podezřením z nezákonností dal. Upozorňování na své chyby označuje za kampaň a další vyjádření odmítá. Pod dokumentem je podepsán Aleš Flídr, pověřen zastupováním místopředsedy soudu. Jenže teď se ukázalo, že může být ve funkci nelegálně.


"Do té funkce nebyl nikdy jmenován. A byl pověřen pouze předsedou soudu, nikoliv ministrem. Čili já se domnívám, že tuto funkci nevykonává v souladu se zákonem o soudech a soudcích," má jasno bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek.


Blažek proto tento týden poslal interpelaci svému nástupci, současnému ministrovi Robertu Pelikánovi. Vyzývá ho, aby věc řešil. Věc podle něho poškozuje věrohodnost celého soudu.Jde o problém, na který už několik měsíců upozorňují obžalovaní ve dvou známých kauzách - Shahram Zadeh a Alena Vitásková. Ti upozorňují na nezákonné přidělování soudců v Brně.


"Touto otázkou se zabývalo jak ministerstvo spravedlnosti, tak Nejvyšší soud už v roce 2013, který dospěl k závěru, že obsazování senátu nebylo v rozporu se zákonem," tvrdí mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová.


Jenže Blažek se opírá o rozhodnutí Ústavního soudu, který je tomu Nejvyššímu nadřízený - a dává obžalovaným za pravdu. Ministr spravedlnosti má teď na odpovědi na Blažkovy interpelace zákonnou lhůtu 30 dní.
 

pez, Hanuš Hanslík TN.cz
Reklama