tlaková níže

K Evropě se blíží cyklóna, přinese silný vítr! Ovlivní také počasí v Česku

Silný vítr
Zdroj: Severe Weather Europe, Getty Images
Ilustrační foto
Regina Zajícová
Regina Zajícová
4.3. 2020 10:45
Téma:

Nad Atlantikem se formuje cyklóna, která se prohloubí ve čtvrtek a postupně se přesune i k Evropě. Tam udeří hlavně o víkendu, pravděpodobně v neděli. Naše území ovlivní o den později. Nejdříve ale zasáhne Grónsko a Island. Doprovázet ji bude silný vítr a pobřežní státy se musí připravit také na vysoké vlny.

Tlaková níže se podle Severe Weather Europe bude formovat nad kanadským ostrovem Newfoundland a poté se posune přes Labradorské moře ke Grónsku a Islandu, kde by se měla objevit v sobotu. 

 

Cyklóna má zesílit hlavně o víkendu. Spolu s ní udeří silný vítr, který bude zvedat také vlny. Na ně by se měly připravit hlavně pobřežní státy. Od Islandu se pak tlaková níže přesune nad západní Evropu, kde se podle portálu objeví už v neděli.

 

V Česku by měla začít ovlivňovat počasí až během pondělí. "Přesune se nad severní Evropu a do střední Evropy k nám začne proudit vlhký vzduch z Atlantiku. Ten přinese více oblačnosti i srážek. Rychlost větru se bude v pondělí a v úterý v nárazech dosahovat o 55 km/h, ve středu na 65 km/h," vysvětlila Dagmar Honsová z Meteopressu. 

 

 

Od pondělí do středy nás podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) čeká převážně oblačno, na horách se pak objeví srážky sněhové nebo smíšené. Nejnižší teploty se budou pohybovat od 2 do -3 °C, poté se postupně oteplí i na 6 °C. Přes den se pak teploty mohou vyšplhat až na 12 °C. 

 

Podívejte se na středeční ranní předpověď počasí:

TN.cz