Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 18.7. 2018 07:19
chris a beryl

K Evropě se přihnaly dva hurikány. Ovlivní i počasí, co čeká Česko?

Ex-hurikán Ophelia se prohnal přes Britské ostrovy
Zdroj: Profimedia
Následky hurikánu (ilustrační foto)

Sezóna hurikánů nad Atlantikem začala. Vůbec první letošní hurikán se zformoval v prvním červencovém týdnu a dostal jméno Beryl. Další na sebe nenechal dlouho čekat, tropická bouře Chris zesílila na hurikán. Oba teď ovlivňují počasí v Evropě.

První hurikán letošní sezóny Beryl se zformoval v pátek 6. července východně od souostroví Malé Antily. Experti ho klasifikovali jako hurikán první kategorie, doprovázel ho vítr o rychlosti 130 kilometrů v hodině a vydatné srážky. Přehnal se především přes Karibské ostrovy.

 

Hned další týden v úterý se k Berylovi přidal Chris. Původně tropická bouře zesílila na hurikán druhé kategorie. Dosahoval síly větru 170 kilometrů v hodině, v nárazech i 200 kilometrů v hodině. Oba postupně zeslábly na tropickou bouři a v podobě tlakové níže ovlivňují i počasí v Evropě.

 

"Pokud vznikne hurikán nad Atlantikem, může mít dopad na počasí i ve střední Evropě, a to se zpožděním většinou 7 až 14 dnů. Na to, připravit si deštník nebo pláštěnku, je tedy většinou dost času,“ vysvětluje Dagmar Honsová ze společnosti Meteopress.

 

 

Vliv na počasí u nás mají podle meteoroložky zejména ty hurikány, které se z Karibského moře vydají na sever podél pobřeží Spojených států a po svém zeslábnutí se často mění na běžnou tlakovou níži nad severním Atlantikem. Po několika dnech mohou přes oceán doputovat až do střední Evropy. Přináší velmi větrné a deštivé počasí.

 

To ale není případ Beryla ani Chrise, ty počasí v Česku neovlivní. Pocítí je ale na západě Evropy. "Naposledy počasí u nás ovlivnil exhurikán Maria vloni v říjnu. Nyní je pozůstatek hurikánu v podobě tlakové níže pozorován mezi Islandem a Velkou Británií, do počasí u nás významněji nezasáhne," dodala meteoroložka.

 

Podívejte se na ranní předpověď počasí: 

mom TN.cz
Reklama