druhý let

Historický okamžik: U ISS poprvé zakotvila použitá loď Dragon

Téma:

K Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) zamířilo další vybavení a celé množství důležitých experimentů Ty se týkají například výzkumu kostních tkání a srdce. Po úspěšném sobotním startu rakety Falcon 9 společnosti Space X je k ISS přivezla loď Dragon. Vůbec poprvé v historii se k vesmírné stanici vrátil již jednou použitý modul.

Loď Dragon vynesla ke stanici skoro 3 tuny nákladu včetně vědeckého vybavení a důležitých zásob pro ISS. Loď se s vesmírnou stanicí spojila v pondělí v 15:52 SELČ.

 

Zásobovací kapsli zachytili pomocí robotické paže astronauti Jack Fisher a Peggy Whitsonová. Přímý přenos z celé operace začal v 8:30 EDT (14:30 SELČ).

  

Jedním z důležitých výzkumů, které budou na ISS probíhat, je výzkum kardiovaskulárního systému. Ke stanici míří boxy s octomilkami, na kterých budou vědci zkoumat, jaký vliv má působení mikrogravitace na vývoj a funkci srdce.

  

Další výzkum se podle NASA týká snížení hustoty kostí. Na ISS bude na myších testován nový lék, který by měl s tímto problémem bojovat. Myším bude každé dva týdny vpíchnuta tato látka a vědci budou dále zkoumat, zda se dá pomocí léku proces zpomalit nebo úplně zastavit.

 

 

Jedná se o historický okamžik, protože se k ISS poprvé vrátila již jednou použitá loď Dragon, která u vesmírné stanice byla v roce 2014.
 

klma TN.cz