Velká změna

K lékaři i odpoledne! Ministerstvo chce delší ordinační dobu

Problém odpoledne uzavřených ordinací praktických lékařů se rozhodlo řešit ministerstvo zdravotnictví. Ti praktici, kteří budou mít alespoň jeden den v týdnu otevřeno do šesti večer, dostanou za každého pacienta v registru až šest korun navíc. Opatření má také odbourat zavedenou praxi, že pacienti jdou raději na pohotovost do nemocnice než ke svému obvodnímu lékaři.

Zatímco čekárny praktických lékařů jsou odpoledne většinou uzavřené, na pohotovosti bývá plno. Lidé je kvůli uzavřeným ordinacích mnohdy navštěvují i s méně závažnými problémy.

 

"My jsme na akutní interní příjmové ambulanci velmi zatíženi a velmi proto vítáme, že by praktičtí lékaři takto pomohli," přeje si lékař Jiří Vejmelka.

 

Pokud tedy praktici prodlouží ordinační dobu a budou objednávat pacienty na určitý čas - budou mít výhody.

 

"Pojišťovna jim bude hradit vyšší kapitační platbu než těm praktickým lékařům, kteří mají tu ordinační dobu kratší," slibuje ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

 

 

Pokud lékař splní všechny podmínky, pošle mu pojišťovna tu nejvyšší možnou sumu za každého pacienta v kartotéce - a to je 56 korun. V opačném případě dostane pouze základ - tedy korun padesát.

 

"U nás na vyšší úhradu dosáhnou ti praktičtí lékaři, kteří realizují návštěvu u pacientů anebo šetrně zachází s antibiotiky," vysvětluje obchodní ředitelka Oborové zdravotní pojišťovny Aneta Prokšová.

 

Podle mluvčí VZP Lucie Krausové je prodloužení ordinační doby do večerních hodin zcela v zájmu klientů největší české zdravotní pojišťovny.

 

 

Se změnou souhlasí i obvodní lékaři. Velkou výhodou prý je, že je do toho ministerstvo ani zdravotní pojišťovny nenutí - rozhodnutí je na nich.

 

V České republice je necelých pět tisíc ordinací praktiků. Každý z nich se v průměru stará zhruba o 1700 pacientů. Nejvíc ordinací je dlouhodobě v Praze.
 

vbo, Klára Pospíšilová TN.cz