Plameny na Karvinsku

Za požárem jsou asi rodinné spory, lidé skákali přímo z hořícího bytu

Lucie Staničková
Lucie Staničková, Petr Zelený
Publikováno 9. 8. 2020
Téma:

Moravskoslezští hasiči v neděli ráno potvrdili, že v místě požáru v Bohumíně našli urychlovače hoření. Zatím však neví, jaká látka byla použitá. Podle bohumínského místostarosty šlo údajně o řešení rodinných sporů. Na dopoledním brífinku hasiči doplnili další podrobnosti.

Na místo tragédie dorazila kolem 10:30 ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Na následném brífinku uvedla, že byl aktivován fond pro pomoc obětem trestných činů. "Nechci mluvit o částkách, ale záloha bude dle potřeby samozřejmě poskytnuta hned," řekla Schillerová.

 

Hejtman Ivo Vondrák (ANO) řekl, že pozůstalí po obětech požáru dostanou od kraje podporu 100 tisíc korun, zranění půlku částky. Organizuje se i sbírka.

 

Velitel hasičů Vladimír Vlček upřesnil, že oproti původním informacím lidé neskákali z bytu nad požárem, ale přímo z toho, v němž hořelo.

 

Místostarosta města Igor Bruzl (ČSSD) v něděli uvedl k okolnostem požáru, že se nejednalo o sousedké spory ani rasově motivovaný čin. Vše podle něj nasvědčuje tomu, že šlo o rodinné spory.

 

Dům podle informací hasičů nemá narušenou statiku. Obyvatelé bytů se tak postupně mohou během neděle vracet do svých domovů i přesto, že panelák stále zústává odpojený od energie i plynu.

 

On-line reportáž

ON-LINE REPORTÁŽ: Tragický požár bytu v Bohumíně

18:46

Policie v souvislosti s požárem prošetřuje Vlastenecké noviny

Vlnu kritiky vyvolal titulek článku ve Vlasteneckých novinách, který oběti tragického požáru degradoval na pouhé věci, protože se údajně jednalo o příslušníky romské komunity. "To jsou mezi námi bohužel neskutečná hovada! Každý lidský život zaslouží úcty a ochrany, něco takového nelze tolerovat a přehlížet! Nechápu jak toto může někdo napsat. Na každém životě záleží!" napsal rozlobeně předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) potvrdil, že už to šetří policie.

15:55

Práce hasičů

Po spekulacích, že hasiči nebyli u požáru dostatečně rychle, generální ředitelství hasičů oznámilo, že zřídí komisi, která postup zasahujících hasičů prověří a s výsledky seznámí veřejnost.

15:00

Rozsah zásahu

K požáru bytu v Bohumíně vyjel i 53 metrů vysoký žebřík. "Na místě zasahovalo celkem osm jednotek hasičů s celkem devíti cisternami, dvěma automobilovými žebříky a jednou automobilovou plošinou," vypočítal mluvčí hasičů Lukáš Popp. 

 

Podle mluvčího hasičů Lukáše Poppa hasiči ukončili prohlídku místa tragické události kolem jedné hodiny ráno a v neděli zase pokračují. "Můžeme potvrdit, že na místě byly nalezeny stopy akcelerantu (hoření), proto byl průběh požáru tak rychlý,“ sdělil Popp.

 

Hasiči zkoumají, zda bylo v bytě více ohnisek požáru. Zatím nalezli jedno velké. Podle hejtmana Vondráka vyšetřovaté stále pracují s verzí žhářského útoku.

 

"Podezřelý muž je v cele předběžného zadržení. Zatím s jistotou nevím, zda se jednalo o vyřizování sousedkých sporů. S největší pravděpodobností to tak bude. Více budeme vědět po výslechu," řekl České televizi Vondrák.

Podívejte se na reportáž, týkající se policejního vyšetřování:

 

GALERIE: Tragický požár v Bohumíně - situace v neděli

1
/
8
Zdroj: TV Nova
Místo tragického požáru v Bohumíně hlídají policisté, je obehnané páskou - 3

 

Kriminalisté začali v neděli ráno znovu prohledávat místo tragické události. "Jsou nařízeny soudní pitvy a na ztotožnění obětí se podílí policisté ze speciálního týmu z Prahy," napsali policisté před půl devátou ráno na twitter.

 

Podívejte se na letecké záběry hašení tragického požáru v Bohumíně:

 

 

Vyhořelý dům policisté obehnali páskou s nápisem Vstup zakázán. Že je místo tragédie opáskované, hlásil přímo z místa v neděli ráno reportér TV Nova. Přibližně kolem půl deváté se začali scházet někteří obyvatelé bytu, kteří si přišli pro věci.

 

Speciální tým DVI z Prahy dorazil do Bohumína v noci na neděli. Jedná se o skupinu přibližně padesáti odborníků, kteří se zaměřují na identifikaci obětí hromadných neštěstí. Jde zejména o kriminalisty, forenzní experty, genetiky a stomatology.

 

"Musíme, stejně jako to bylo (při střelbě) ve fakultní nemocnici, identifikovat oběti. A to zcela jasně a bezprecedentně, což bude určitě práce, protože těla jsou poměrně zdevastovaná," vysvětlil už v sobotu večer šéf moravskoslezských policistů Tomáš Kužel.

 

Poslechněte si večerní brífink hejtmana, hasičů a policie:

 

 

Podle svědkyně požáru byla první policejní hlídka na místě do dvou minut. "Zadrželi pána a ptali se ho, jestli to zapálil. On jim s klidným hlasem řekl, že ano. Prý to udělal jen tak,“ řekla svědkyně.


 


Zadržení podezřelého potvrdil i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). "Člověk byl zadržen v bezprostředním okolí. Vypadá to, že to byl někdo z nejbližšího okolí bytu, pravděpodobně se jednalo o nějaké dlouhodobé sousedské spory. Momentálně je muž v režimu zadržení a bude vyslýchán,“ sdělil České televizi Hamáček.

 

Požár v jedenáctém patře panelového domu v Bohumíně vypukl krátce před sobotní 18. hodinou. Podle  policistů i hasičů zemřelo jedenáct lidí, mezi nimi také tři děti. Dalších deset lidí se zranilo, včetně dvou hasičů a jednoho policisty.

 

Poslechněte se výpověď svědkyně z Bohumína:

 

 

 

GALERIE: Tragický požár paneláku v Bohumíně má 11 obětí

1
/
29
Zdroj: AKTU.cz
Tragický požár paneláku v Bohumíně - 7

TN.cz