Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

lyra mckeeová

K vraždě novinářky se přihlásila IRA! Policie zadržela jednu ženu

Irská novinářka Lyra McKeeová
Zdroj: APTN, Profimedia.cz
Lyra McKeeová

Ve čtvrtek večer otřásla severoirským městem Londonderry smrt novinářky, která zemřela na následky střelby, ke které se v úterý přihlásila nová éra Irské republikánské armády (IRA). Policie také dopadla ženu podezřelou z jejího zabití.

Podle BBC v úterý vydala IRA prohlášení, ve kterém přiznala, že je zodpovědná za zabití novinářky Lyry McKeeové, která zemřela během čtvrtečních nepokojů v severoirském městě Londonderry. Dále armáda vyjádřila rodině upřímnou soustrast a za vše se jí omluvila.

 

Policie také v úterý potvrdila, že zadržela sedmapadesátiletou ženu podezřelou ze zastřelení McKeeové. Žena byla zadržena podle zákona o terorismu. Dva mladíky, kteří byli zatčeni po útoku, propustila policie hned po výslechu na svobodu.

 

Vražda novinářky městem velmi otřásla. V pondělí proto vyšli lidé do ulic a protestovali před budovou levicové republikánské strany Saoradh, která podporovala novou IRU. Několik žen namáčelo své dlaně do červené barvy a poté je obtiskli na vyvěšené slogany politické strany. Pohřeb novinářky se bude konat ve středu v katedrále sv. Anny v Belfastu.

 

 

Nová éra IRY vznikla mezi lety 2011 a 2012, kdy došlo ke sloučení několika menších skupin včetně staré IRY. Zatím byla armáda spojena se čtyřmi vraždami.

 

Připomeňte si reportáž o zabití novinářky Lyry McKeeové:

 

 

reg TN.cz