hlavu vzhůru kdy a kde je vidět

K Zemi se rychle řítí ohromný asteroid, náraz by ohrozil celý svět

Asteroid
Zdroj: Thinkstockphotos
Téma:

K Zemi se ohromnou rychlostí blíží gigantická planetka, která nás v těsné blízkosti mine. Vesmírné těleso s názvem Florence je díky své velikosti a malé vzdálenosti na noční obloze dobře viditelné i malými teleskopy a dalekohledy. Podle výpočtů odborníků pro Zemi během tohoto průletu nepředstavuje nebezpečí.

Planetka (3122) Florence o průměru téměř 4,5 kilometrů se ohromnou rychlostí řítí k Zemi, kterou mine v relativně těsné vzdálenosti něco přes sedm milionů kilometrů, což je zhruba osmnáctinásobek vzdálenosti Měsíce a Země.

 

Asteroid Florence se bude na noční obloze pohybovat od jihu na sever přes souhvězdí Kozoroha, část Vodnáře, projde Delfínem do Lištičky, Labutě a nakonec přejde do souhvězdí Draka.

 

Nejblíže se planetka dostane 1. září do vzdálenosti 0,047 AU, Zemi v této bezpečné vzdálenosti mine rychlostí kolem 48 700 kilometrů v hodině, uvádí portál Bareket Astro.

 

3122 Florence je zařazen na seznamu Potenciálně nebezpečných asteroidů, což jsou objekty, které se dostanou k Zemi na vzdálenost menší než 0,05 AU a mají průměr alespoň 150 metrů. Podle NASA v současné chvíli nepředstavuje nebezpečí.

 

Jde o největší planetku, která v těsné blízkosti proletí kolem Země, od doby spuštění projektu pro sledování těles míjejících naši planetu. I když se nejedná o nejbližší průlet, díky své velikosti nabízí vědcům unikátní možnost pro její prostudování, do pozorování se zapojí největší radary světa, jako je například Goldstone Solar System Radar nebo Arecibo Observatory.

 

 

Planetku objevil 2. března 1981 astronom Schelte "Bobby" Bus na Siding Spring Observatory a získala jméno podle Florence Nightingalové (1820 - 1910), anglické ošetřovatelky a průkopnice srovnávací lékařské statistiky.

 

 

Jedná se o skvělou příležitost k pozorování pro amatérské astronomy. Pokud ale nevlastníte vhodný přístroj, nemusíte zoufat, celou vesmírnou podívanou můžete sledovat na stránkách projektu Virtual Telescope Project 2.0 (31. srpna 2017, 19:30 UT) nebo také na portálu Bareket-astro (1. září 2017, 19:00 UT).

 

Vesmírné objekty dopadají na Zemi a Měsíc často, důkazem jsou krátery, které po sobě asteroidy zanechávají. Asteroidy menší než 25 metrů v průměru by podle americké vesmírné agentury NASA shořely v atmosféře. Kamenné asteroidy větší než 25 metrů a menší než 1 kilometr by způsobily na Zemi lokální škody v místě dopadu. Podle NASA by dopad čehokoliv většího než dva kilometry měl celosvětové následky.

 

ČTĚTE TAKÉ:

FOTO: NASA vyfotila Boží ruku ve vesmíru
Asteroid je tu: Co byste udělali před koncem světa?

klma TN.cz