Napřímo

V další vlně rozvolňování se otevřou psí salóny, řekl ministr Havlíček

Bára Divišová
Bára Divišová, Tatiana Skoumalová
Aktualizováno 15. 4. 2021 12:06
14.4. 2021 17:45
Téma:

Plán na postupné rozvolňování, menšinová vláda bez tolerance komunistů nebo politické ambice ministra průmyslu a dopravy Karla Havlíčka (za ANO). To jsou některá z témat, o kterých diskutovala moderátorka Bára Divišová s vicepremiérem Havlíčkem ve středu v pořadu Napřímo.

Další rozvolnění protiepidemických opatření přijde nejdřív 26. dubna. "Za ministerstvo průmyslu a obchodu bychom navrhovali, že v té první fázi by to měly být služby, které jsou nenahraditelné. To znamená, co se nedá koupit přes internet. Jedná se například o kadeřníky a služby jako jsou pedikúra, manikúra a jiné," řekl Havlíček. Definitivní rozhodnutí ale padne v pondělí na jednání vlády.

 

Čtenáře TN.cz hojně zajímalo, zda se v další rozvolňovací vlně budou otvírat i psí salóny. "V minulém roce se nám mnozí smáli, že jsme psí salóny nechali v otevřených výjimkách. Je to ale částečně poloveterinární zákrok, zvířata se trápí a navíc se tam nepotkává mnoho lidí," říká ministr. Podle něj by tedy v příští vlně rozvolňování psí salóny přesně z těchto důvodů měly otvírat spolu s kadeřnictvím.

 

 

Mluví se také o tom, že se budou některé aktivity pilotně testovat. "Chceme pilotně testovat aktivity v rámci kultury a sportu. Dovedeme si představit například nějaký koncert. Budeme ukazovat, jak řešit fronty a testy," popisuje ministr.

 

Česko podle slov vlády čeká několik vln rozvolňování. Restaurace podle Havlíčka v těch prvních vlnách nebudou. To se ale nemusí týkat zahrádek. "Dokážeme si představit, že ty vnější podnikatelské aktivity jako třeba restaurační zahrádky nebo autosalony, by mohly přijít na řadu v prvotních vlnách rozvolňování," připouští Havlíček.

 

 

 

Podle rozvolňovacího plánu by i nadále mělo platit, že v obchodě by měl být jeden člověk na 15 metrů čtverečních, a to jak ve velkých supermarketech, tak v malých podnicích. "Dále určitě budou rozestupy, respirátory či roušky. V kultuře i u sportu by měly být další prvky jako jsou například testy, to zvažujeme i u kadeřníků," říká ministr. Jeho přáním je, aby byly antigenní, ale jak to bude, ještě není jasné.

 

Potvrzením pro vstup by podle něj logicky mělo být i očkování proti koronaviru. Proočkování je totiž podle něj cesta k normálnímu životu. "Než budeme dostatečně proočkovaní, budeme muset žít v tomto módu. Je to jedna z cest, kdy udržíme služby, nezkrachují podnikatelé a současně lidé budou moci využít to, co potřebují," domnívá se Havlíček.

 

 

Velká diskuze se podle ministra vede ohledně uznávání testů, na které musí lidé povinně chodit v práci. Rozdíl podle něj je rozdíl mezi antigenním testem s asistencí, kde dostává testovaný potvrzení od pojišťovny, a samotestem, které si lidé v práci udělají, ale nemají potvrzení od pojišťovny. "Nabízí se jiná možnost, že by se samotest udělal přímo na tom daném místě," navrhuje Havlíček.

 

Poslechněte si rozhovor i jako podcast! Najdete ho v aplikaci Spotify, Apple Podcasty nebo Google podcasty.

 

Podívejte se na reportáž Televizních novin ZDE:

 

 

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz