Statistika ministerstva

Kajínek nalákal vězně: Počet žádostí o milost rapidně vzrostl!

Jiří Kajínek venku z vězení - 3
Zdroj: ČTK
Kajínek byl na základě milosti propuštěn na konci května
Téma:

Počet žádostí o milost se zvýšil už v roce 2017, podobný trend trvá i letos. Loni obdrželo ministerstvo spravedlnosti téměř 750 žádostí, dříve to přitom bylo asi 600 proseb ročně. Nárůst souvisí zřejmě s propuštěním Jiřího Kajínka i porušováním prezidentových "pravidel".

V roce 2017 dostalo ministerstvo spravedlnosti přesně 747 žádostí o udělení milosti. Za letošní první čtvrtletí je počet rekordní - resort od začátku roku do března obdržel 353 žádostí. V minulých letech se přitom bilance za rok pohybovala kolem 600.

 

O milostech pro vězně rozhoduje prezident. Když se úřadu ujal Miloš Zeman, pověřil vyřizováním žádostí o milost ministra spravedlnosti. Ten by měl ze všech dopisů vybírat ty, které se týkají propuštění odsouzených či trestně stíhaných, kteří trpí závažnou nemocí.

 

Z celkových 3559 žádostí, které ministerstvo dostalo od roku 2013, kdy se stal Zeman prezidentem, splňovalo tuto podmínku je 15 lidí. Pěti z nich udělila hlava státu milost, v dalších čtyřech případech se rozhodla na základě jiných skutečností - vězni nemocní nebyli.

 

 

Rostoucí trend souvisí zřejmě i s propuštěním Jiřího Kajínka. Odsouzenému za dvojnásobnou vraždu prezident udělil milost na konci května 2017, kdy byl také propuštěn z příbramského vězení. Z doživotního trestu si odseděl 23 let.

 

Žádost o milost může podat kdokoliv ve prospěch svůj i někoho jiného. Žadatel vyplní příslušný formulář, ve kterém popíše okolnosti případu a důvody, které jej k žádosti vedou. Žádost je potřeba doručit osobně, poštou nebo elektronicky Ministerstvu spravedlnosti, které případ vyhodnotí.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

epa TN.cz