Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Přívalové deště

Kalamita v Tatrách! Voda strhla mosty a chodníky, tudy neprojdete

Situace se v Tatrách po přívalových deštích postupně stabilizuje. Některé chodníky a trasy ale zůstávají uzavřené, hasiči nadále odstraňují následky. Evakuovaní obyvatelé se do svých domovů hned tak nevrátí.

Turisté by se stále měli mít ve Vysokých Tatrách na pozoru. Oblast zasáhly prudké deště, které způsobily lokální záplavy, především v noci na čtvrtek. Situace na místě je podle hasičů od večera stabilizovaná, opatření ale nadále trvají.

 

"Občané nejsou v tuto chvíli ohrožení," ujistila mluvčí hasičů Katarína Křižanová. Záchranné týmy se už dva dny snaží odstranit následky přívalových srážek. Ve čtvrtek večer přišel přitom další prudký liják, který sice nezpůsobil další problémy, ale rozhodně nepomohl.

 

Lokální záplavy postihly především obec Stará Lesná, odkud museli hasiči evakuovat přibližně 270 lidí z chatek i z jednoho hotelu, který voda zatopila. Příval strhnul i několik mostů, část obce tak zůstává odříznutá od světa, píše portál tvnoviny.sk.

 

GALERIE: Bleskové povodně v Tatrách

1
/
5
Zdroj: tvnoviny.sk
Bleskové povodně v Tatrách - 5

 

Ve čtvrtek večer museli záchranáři zachraňovat také dvě skupiny českých turistů. Nejprve pomáhali čtyřem dospělím a deseti dětem ve věku od osmi do dvanácti let. Ti došli k Batizovskému plesu, po celodenní túře ale byli vyčerpaní a navíc nemohli přejít rozvodněné potoky.

 

Jednoho chlapce, který už nedokázal sám pokračovat, vrtulník přepravil do nemocnice. Zbývajícím turistům pomohla pozemní jednotka. V tom se na záchranáře obrátil český pár, který nedokázal pokračovat v sestupu ze sedla Ostrva. Ženu znovu transportoval vrtulník, muž se do nemocnice dostal sanitkou.

 

Záběry z dronu:

 

V oblasti jsou teď desítky pracovníků, kteří těžkou technikou odstraňují škody. Pracovat budou především na stabilizování toku Studeného potoka. Na několika místech se koryto posunulo a vytvořilo se nové.

 

 

Aktuálně zavřených chodníků je pět - Bielovodská dolina od rozcestí pod Polským hřebenem po Lysou Poľanu, Javorová dolina a Zadní Meďodoly, Tatranská magistrála mezi Hrebienkem a Zamkovského chatou a také Slezským domem a trasa z Tatranské Lesné na Studenovodské vodopády.

 

Mimořádná situace stále trvá v okrese Poprad. Důvodem je hlavně havarijní stav mostu v Tatranské Javorině, který je součástí Pospád na hlavním tahu do Polska. Havarijní situace je i na dalším mostě v Javorině na cestě 3. třídy.

TN.cz