Boj s koronavirem

Kalifornie v karanténě, Madrid očekává 5 milionů nemocných

Kateřina Kučerová
Kateřina Kučerová
Publikováno 20. 3. 2020
Téma:

Počet obětí nového typu koronaviru po celém světě přesáhl hranici 10 tisíc. Nejvíc obětí hlásí Itálie, kde nemoci Covid-19 podlehlo už 3 405 lidí, tedy víc než v Číně. Počet potvrzených případů nákazy se ve světě blíží dvěma stům padesáti tisícům. Původní ohnisko epidemie čínský Wu-chan už druhý den nehlásí nové případy.

 "Dnes se vyléčilo 415 lidí, celkový počet vyléčených tak stoupl na 4 440. Naopak počet potvrzených případů stoupl o 4 480 na více než 33 tisíc aktivních případů. 2 500 pacientů je na jednotkách intenzivní péče," říká Angelo Borrelli, zvláštní komisař pro koronavirus v Itálii.

 

Druhou nejpostiženější zemí Evropy je Španělsko, kde zemřelo už více než 830 lidí. Ohniskem nemoci Covid-19 je Madrid, kde se podle odhadů úřadů nakazí 80 procent obyvatel, tedy pět milionů lidí.

 

V boji se zákeřným koronavirem přitvrzují i Spojené státy. Kalifornie, nejlidnatější americký stát, zavedla celoplošnou karanténu. Čtyřicet milionů lidí může z domovů vycházet jen ve výjimečných případech.

 

"Lidé se ptají, jak to budeme vynucovat. Spoléhám na sociální zodpovědnost. Lidé musí uznat, co je teď zapotřebí, a regulovat svoje chování," prohlásil Gavin Newsom, kalifornský guvernér.

 

Americký prezident Donald Trump zrušil summit hospodářsky nejvyspělejších zemí světa G7, který se měl konat v červnu. Státníci se spojí prostřednictvím videokonference. Celostátní karanténu zavedla také Argentina, ta ale sází na tvrdá opatření.

 

 

"Pobřežní stráž, hraniční policie, federální policie i městská policie bude kontrolovat každého, kdo bude na ulici. Každý, kdo nedokáže doložit, že jde pouze do zaměstnání nebo zajistit základní životní potřeby, bude potrestán," upozornil Alberto Fernández, argentinský prezident.

 

Zákaz vycházení nově platí i na Srí Lance.

vrl TN.cz