Přívalové deště

Kalifornii trápí záplavy a sesuvy bahna. Nejméně pět lidí zemřelo

Téma:

Zatímco severovýchod Spojených států trápí mrazivé počasí a sněhová bouře, v jižní Kalifornii zabíjely sesuvy bahna. Přívalový déšť způsobil lokální záplavy, při nichž už zemřelo nejméně pět lidí. Po desítkách dalších se pátrá.

Nejméně osm obětí si vyžádaly záplavy a sesuvy bahna, které v Kalifornii způsobily prudké lijáky. Déšť padal zejména v oblasti, kterou před měsícem postihly rozsáhlé lesní požáry. Nezbyla tam vegetace, která by bahno aspoň částečně zadržela, píše CNN.

 

Povodně napáchaly největší škody v okresu Santa Barbara. "Minimálně šest domů strhla vlna bláta, větví a různých trosek," popsal mluvčí tamních hasičů Mike Eliason. V oblasti napršelo za poslední dva dny přes 110 milimetrů.

 

Déšť se podle úřadů během dne přesune od města Santa Barbara k Montecitu. "Připravte se na přívalový déšť a záplavy. Opusťte níže položená místa, dokud můžete. Přesuňte se výše," vyzývá okres na webových stránkách.

 

 

Kvůli záplavě vody i bahna musela být uzavřena část dálnice 101. Asi padesátikilometrový úsek se nedal projet kvůli popadaným stromům a nebezpečí smyku na blátivém povrchu. Ze svých domovů se už musely evakuovat tisíce lidí.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

epa TN.cz