silné otřesy

Kalifornii zasáhlo nejsilnější zemětřesení za posledních 25 let

Silné zemětřesení v Kalifornii
Zdroj: Profimedia
Téma:

Oslavy Dne nezávisloslosti v Kalifornii narušilo mohutné zemětřesení o síle 6,4 stupně Richterovy škály. Jedná se o nejsilnější zemětřesení v jižní Kalifornii za poslední pětadvacet let.

Epicentrum bylo u jihokalifornského města Ridgecrest, zemětřesení ale bylo tak silné, že otřesy zaznamenali i v zhruba 150 kilometrů vzdáleném Los Angeles a přes 300 kilometrů vzdáleném Las Vegas.

 

Hasiči podle agentury Reuters vyjížděli k téměř dvěma desítkám případů, na několika místech totiž vypukly požáry a prasklo plynové potrubí. Záchranáři museli ošetřit několik lidí, které zasáhly padající předměty. Tsunami Kalifornie neočekává.

 

Po hlavním otřesu následovalo téměř 60 dotřesů, které dosahovaly síly 2,5 stupňů Richterovy škály a více - u dvou z nich dokonce naměřili 4,6 stupně. V důsledku zemětřesení musela být evakuována nemocnice v Ridgecrestu.

 

 

Z bezpečnostních důvodů museli také omezit provoz Disneylandu - probíhají tam kontroly, zda nedošlo k poškození půdy a atrakcí. Informovala o tom televize CNN. Na jedné ze silnic se dokonce objevila obří trhlina.

 

 

"Jsme zvyklí na zemětřesení, ale ne na takto silné," řekla starostka města Peggy Breedonová. Jedná se o nejsilnější zemětřesení v jižní Kalifornii od roku 1994 - v tom roce hustě obydlenou oblast v Los Angeles zasáhlo zemětřesení o síle 6,6 stupňů Richterovy škály a způsobilo miliardové škody.

sei TN.cz