Kalousek kalkuluje

"Vláda prožrala rezervy, deficit může být až 240 miliard," říká Kalousek

Miroslav Kalousek
Zdroj: Profimedia
ilustrační foto
Petra Bílková
Petra Bílková
Publikováno 19. 3. 2020
Téma:

Podle ministryně financí Aleny Schillerové je česká ekonomika silná a zdravá. Zda je tomu opravdu tak, ukážou až dny po skončení epidemie koronaviru. To bude ten pravý čas na stanovení konečné sumy, kolik nás samotná epidemie, karanténa a další mimořádná opatření stály.

Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek si ale jednu kalkulaci připravil. Tu sdílel na svém twitterovém účtu. Vynucený deficit vypočítává na 160 až 240 miliard. Shrnuje také vládní rezervy z minulých období. K těm stroze konstatuje, že žádné nejsou, protože vláda "všechny prožrala".

  

 

Vzhledem k epidemii koronaviru a následným opatřením se bude muset výrazně škrtat ve státním rozpočtu. Ruší se slevy na jízdném i účtenkovka. Zatím není jasné, čeho se vládní škrty dotknou. O tom, že budou, není sporu.

 

 

Současná vláda zatím ale o ekonomických dopadech nechce spekulovat. Přednější je pro ni zabránit šíření nákazy. To uvedl i předseda vlády Andrej Babiš. "Připravujeme se na zásadní ekonomická rozhodnutí z hlediska rozpočtu," dodal.

 

Ministryně financí ale uvádí, že Česko má takové finanční rezervy, které dopady na naši ekonomiku zmírní. "Česká ekonomika je silná, stav našich veřejných financí dobrý, bankovní sektor je mimořádně zdravý, rozpočty samospráv mají bezprecedentní rezervy, a také zdravotní pojišťovny jsou na tom dobře. Máme polštář, díky kterému rány tuzemské ekonomice maximálně zmírníme," uvádí Alena Schillerová na svém facebookovém účtu.

TN.cz