Napřímo

Vláda chtěla Vrbětice zamést pod koberec, tvrdí Miroslav Kalousek

Bára Divišová
Bára Divišová, Tatiana Skoumalová
Aktualizováno 6. 5. 2021 14:04
5.5. 2021 17:30
Téma:

Bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek obhajobě Jana Hamáčka nevěří. Nejen o okolnostech Hamáčkova plánovaného odletu do Moskvy diskutoval bývalý šéf státní kasy s moderátorkou Bárou Divišovou ve středečním pořadu TN LIVE Napřímo. V rozhovoru nevyloučil, že by někdy v budoucnu mohl kandidovat třeba na prezidenta.

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD), který chtěl nedávno odletět do Moskvy, přičemž návštěvu následně zrušil, údajně chtěl uhladit skandál spojený s výbuchy muničních skladů ve Vrběticích, do nichž měli být zapletení ruští agenti. Vrbětice chtěl údajně "vyměnit" za vakcínu Sputnik V pro Česko.

 

"Jsou to spekulace, lži. Toto je nejtěžší okamžik mého života, a to mám za sebou dlouhou politickou kariéru. Šokovalo mě to," bránil se v úterý Hamáček. Bývalý předseda TOP 09, Miroslav Kalousek, mu ale jeho slova nevěří. "Ministr, který svým náměstkem jmenoval notorického, jedenáckrát usvědčeného lháře, po nás nemůže vážně požadovat, abychom mu věřili," uvedl Miroslav Kalousek na twitteru.

 

 

V pořadu TN LIVE Napřímo celou kauzu okomentoval. "Jsou to velmi vážná svědectví a nemyslím, že by si je novináři ze Seznam Zpráv vymysleli. Mně stačí, že Hamáček věděl, že se na Vrběticích podíleli ruští agenti a stále plánoval cestu do Moskvy. To je nehoráznost," tvrdí Miroslav Kalousek. "Tomu, že Hamáčkova plánovaná cesta do Moskvy byla finta, snad nemůže věřit nikdo příčetný," dodal.

 

Hamáček měl údajně chtít vyměnit kauzu Vrbětice za milion dávek ruské vakcíny Sputnik V. "Pro mě není podstatné, jestli tam tu kauzu jel vyhandlovat za Sputnik, novičok nebo Bidena," sdělil Kalousek. Podle něj vláda tu informaci zkrátka nechtěla zveřejnit a chtěla ji zamést pod koberec. "Vypadáme trochu jako pitomci," dodal. Podle něj se Jan Hamáček dopustil naprosto nepřijatelného chování a ve vládě nemá co dělat. "Je to směšná a neschopná vláda," dodal.

 

 

 

Koalice SPOLU i SPD se snaží sehnat podpisy k vyslovení nedůvěry vládě. Podle Kalouska už se to mělo stát dávno. "Opozice by měla vyjádřit vládě nedůvěru," řekl Kalousek. V následujících volbách by podle něj měly dvě nově vzniklé koalice spolupracovat.

 

A plánuje Kalousek ještě návrat do politiky či kandidaturu na Hrad? "Politika mi nechybí. Chybělo by mi, kdybych se nemohl veřejně vyjadřovat. To stále můžu. Ale nevylučuji vůbec žádnou kandidaturu do budoucna. Avšak v následujících volbách to určitě nebude," svěřil se Kalousek na závěr. Jestli by však uvažoval o kandidatuře do Senátu či na Hrad, neprozradil.

 

Poslechněte si rozhovor i jako podcast! Najdete ho v aplikaci Spotify, Apple Podcasty nebo Google podcasty.

 

To nejdůležitější z rozhovoru shrnula TV Nova v reportáži:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz