Napřímo

Rusko nás nesmí zastrašit. Hamáček udělal fatální chybu, řekl Kolář

Bára Divišová
Bára Divišová, Martina Brabec
Aktualizováno 22. 4. 2021 13:49
21.4. 2021 17:45
Téma:

Česká republika by se neměla nechat zastrašit. Šéf ČSSD Jan Hamáček ale udělal fatální chybu. To jsou jen některá výroky, které bývalý velvyslanec v Rusku Petr Kolář řekl v rozhovoru s moderátorkou Bárou Divišovou v pořadu Napřímo.

Možné ruské zapojení do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích vzbudilo na politické scéně bouři. Bývalý velvyslanec v Rusku i v USA Petr Kolář má na situaci jasný názor: "Teď je míč na naší straně hřiště a měli bychom smečovat," říká.

 

Ruský velvyslanec v Česku Alexandr Zmejevskij se ve středu večer do Černínského paláce dostavil na kobereček. Nový ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) by mu podle Koláře měl rozhodně oznámit vyhoštění dalších diplomatů

 

 

"Vidíme, že se nám Rusko snaží ukazovat, kdo je větším pánem. My jsme jim vyhostili 18 lidí, oni nám 20. My jim dali nějakou dobu na odlet, oni nám dali poloviční," upozornil bývalý velvyslanec. 

 

Česko se nesmí nechat těmito kroky zastrašit. "Emoce musí jít stranou. Naší prioritou musí být zachování důstojnosti a státní suverenity. Nepodrobit se. Nenechat se zastrašit. My nejsme žádná vazalská země Sovětského svazu, my už nejsme socialistické Československo," upozorňuje Kolář.

 

Fatální chybu podle Koláře udělal šéf ČSSD Jan Hamáček. "Ministra Petříčka odvolal v naprosto nevhodnou chvíli. V době, kdy řešíme krizi, o které Hamáček musel vědět. Je to fatální chyba," řekl Kolář. Na nového ministra je toho podle Koláře hodně a dobře se mu zřejmě na středu nespalo. 

 

Ohledně toho, jestli Rusové útočili na lidi nebo na zboží má Kolář jasno. "Tady jde o národní bezpečnost. Byli jsme napadeni vojenským aktem státního terorismu. Zaútočila na nás součást ruské armády. Je jedno, že neútočili na Pražský hrad nebo Úřad vlády. Na naše území zaútočil jiný stát svými lidmi," zdůraznil Kolář.

 

 

Podle Koláře kauza Vrbětice pro Česko bude znamenat nějaké finanční škody. "Něco to stát bude, ale národní suverenita a hrdost jsou věci, které se nedají finančně vyčíslit," řekl Kolář. Byznys s Ruskem navíc podle něj není příliš velký. Bolet to bude hlavně firmy, které tam podnikají. Ale ty podle něj s podobným rizikem musely počítat. 
 

Jak by se měla podle Koláře zachovat Severoatlantická aliance, která chce problém řešit ve čtvrtek? "Jeden za všechny a všichni za jednoho. Je-li jedna země napadena vojensky, jako by byly všechny a my jsme byly napadeni vojensky. GRU je součástí armády," řekl Kolář.

 

Poslechněte si rozhovor i jako podcast! Najdete ho v aplikaci Spotify, Apple Podcasty nebo Google podcasty.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

ts TN.cz