LETNÍ DOVOLENÁ

Kam k moři bez strachu z nákazy? Přehled nejbezpečnějších destinací

Žena na pláži
Zdroj: Profimedia
Ilustrační fotografie
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
15.4. 2021 17:57
Téma:

Léto se rychle blíží a mnoho Čechů se i letos vydá na dovolenou k moři. Stále tu však zůstává strašák v podobě pandemie, přivézt si covid z prázdninového pobytu nikdo nechce. Otázkou tak zůstává, kterou destinaci si vybrat k letošní dovolené. Ne všude je totiž riziko stejně vysoké. Mezi nejbezpečnější země patří ty, které mají vysoký podíl proočkované populace v kombinaci s nízkým počtem nakažených.

Zatímco některé státy jsou se svými očkovacími programy teprve na začátku, jiné už mají značnou část svých obyvatel proočkovanou. Pokud k tomu připočteme nízký počet případů nákazy koronavirem, máme tu vhodné adepty na ideální destinace pro letošní letní dovolenou. S jedním takovým seznamem přišel britský deník The Mirror. Podívejte se, které státy patří mezi ty nejbezpečnější z hlediska nákazy.

 

Gibraltar

Maličké zámořské území Velké Británie ležící na jihu Pyrenejského ostrova láká ročně mnoho turistů, ačkoliv mezi Čechy příliš vyhledávané není. Letos by ale možná měli udělat výjimku a navštívit jediné místo v Evropě, kde žijí divoké opice.

 

Na Gibraltaru byl očkovací program velmi úspěšný, v tuto chvíli tam dostalo vakcínu již přes 85 % dospělé populace. Jedná se o jednu z prvních zemí na světě, která naočkovala proti covidu většinu svých obyvatel. Podle webu Worldometers se tam od začátku pandemie nakazilo přes čtyři tisíce lidí, počet aktivních případů nyní činí pouhé dva.

 

 

Dá se tak říct, že Gibraltar svůj boj s epidemií téměř vyhrál. Téměř všechna opatření byla v zemi rozvolněná, bary a restaurace jsou otevřené a lidé se mohou shromažďovat v libovolném počtu. Některá omezení tam ale stále platí, například nošení roušek.

 

Malta

Po Spojeném království je Malta druhým státem s nejvyšším počtem aplikovaných vakcín v Evropě na 100 obyvatel, 36 % tamní populace dostalo už alespoň první dávku. V zemi je aktuálně necelých 600 aktivních případů nákazy koronavirem.

 

Turistům se má otevřít 1. června. Negativní test sice vyžadovat nebude, podmínkou pro vstup je ale očkování. Velkým lákadlem je, že země v rámci podpory turismu nabízí lidem, kteří přijedou a stráví v tamních hotelech alespoň tři noci, kapesné. Turisté mohou od maltské vlády dostat až 200 eur, což vychází v přepočtu na více než 5,5 tisíce korun.

 

Řecké ostrovy

Pevninské Řecko bojuje s třetí vlnou epidemie koronaviru, takže se zatím jako ideální destinace pro letní dovolenou nejeví. Na ostrovech je ale situace jiná. Na Rhodosu, Kósu či Korfu navíc úřady tlačí na místní obyvatele, aby se nechali co nejrychleji naočkovat, aby byli v bezpečí oni i turisté, kteří tam začnou brzy jezdit.

 

 

Turistický restart je plánován na květen, do té doby chce vláda v rámci programu Operation Freedom naočkovat až 60 % populace řeckých ostrovů.

 

Seychely

Pro ty, kteří by rádi vyrazili za větší exotikou, jsou vhodnou destinací Seychelly. Podle statistiky NY Times je tam naočkováno alespoň jednou dávkou vakcíny 68 % populace, tedy více než dvě třetiny. Kompletní očkování za sebou má už 45 % obyvatel.

 

V zemi jsou aktuálně necelé tři stovky aktivních případů koronaviru. V současné době jsou ostrovy turistům již otevřené a vítáni jsou jak ti očkovaní, tak neočkovaní. S sebou ale musí mít negativní test, který byl proveden do 72 hodin před cestou.

 

Maledivy

Dalším tropickým rájem, kam je možné letos vyrazit na bezpečnou dovolenou, jsou Maledivy. Jejich očkovací program si v celosvětovém srovnání vede rovněž velmi dobře, jednu dávku vakcíny tam dostalo už více než 50 % populace. V zemi byl poměrně vysoký počet případů, vysoký podíl naočkované populace ale vnáší naději do budoucího vývoje.

 

Dubaj

Spojené arabské emiráty patří mezi země s největším podílem proočkované populace. V zemi už aplikovali přes devět milionů dávek, údaje o tom, kolik obyvatel dostalo první dávku nebo kompletní očkování, ale nejsou dostupné. Turisté z Česka musí při příletu do Dubaje předložit negativní test, který není starší než 72 hodin.

 

 

Anguilla

Anguilla je další britské zámořské území, které se pyšní nízkým počtem případů. Není divu, malý ostrov leží v Karibiku a rušno na něm nikdy nebylo. Od začátku pandemie se tam nakazilo covidem pouze 25 lidí, v tuto chvíli jsou tam tři aktivní případy. Odhaduje se, že do konce června bude naočkováno 65 až 70 % populace. 

 

Nevýhodou je povinná 14denní (pro očkované turisty sedmidenní) karanténa po příletu, takže pokud se nerozhodnete pro delší dovolenou, strávíte ji celou v izolaci. Ostrov ale vytvořil pro turisty v karanténě speciální místa v rezortech, kde si mohou užívat naplno hotelového bazénu, pláží, a dokonce i navštěvovat restaurace.


Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz