video tip na výlet v sedle

Kam na kole? Češi objevují šumavská ledovcová jezera

Téma:

Šumava je již tradičním místem pro trávení letních dovolených. My jsme si zdejší pobyt zpestřili jízdou v bikeparku, vylezli si na špičáckou vyhlídkovou věž, nezapomněli navštívit obě ledovcová jezera a ani houbaření při jízdě po singletreku nám nebylo proti srsti!

Špičák na Šumavě dosáhnete z Prahy za dvě hodinky a své vyžití si tu najdou jak turisti, tak bajkeři. My jsme začali víkend zlehka a nejprve se nechali vyvézt i s koly sedačkovou lanovkou na samotný vrchol Špičáku. Pár let je už tento vrchol zdoben dřevěnou vyhlídkovou věží s menším zázemím v podobě bufetu, toalet a atrakcí pro děti jako je houpačka nebo skluzavka. Za hezkého počasí můžete z věže vidět dokonce i Alpy!

 

Ze Špičáku se můžete vydat buď na ledovcové Čertovo jezero a odtud se vrátit po štěrkové cestičce zpátky do areálu Špičák k lanovce, nebo na největší ledovcové jezero u nás – Černé jezero (mapka). Z Černého jezera jeďte směr Špičácké sedlo a kousek před ním zabočte doprava, jako byste chtěli jet opět nahoru na Špičák, ale hned po pár metrech narazíte na singltrek po levé straně, který startuje na dřevěné lávce.

 

GALERIE: Špičák na Šumavě

1
/
26
Zdroj: Snow.cz/TN.cz
Špičák na Šumavě - 1

 

Tento singltrek představuje lesní pěšinu, která se hravě klikatí mezi stromy a užije si ho cyklista jakékoli úrovně. Po nějakém kilometru se singlík napojí přímo do špičáckého bikeparku, kde naváže na nejjednodušší trať Sleeping Snake, která pokračuje v duchu jednoduchého singltreku až k samotné lanovce.

 

Co se týká bikeparku jako takového, patří ten špičácký mezi nejlepší u nás, a zároveň také mezi ty náročnější. Jak jsme ale psali dříve, každý bikepark disponuje nějakou tou tratí, která je sjízdná i pro „obyčejného smrtelníka“, aniž byste museli umět skákat s kolem salto vzad. Po Sleeping Snaku je další „jezditelnou“ tratí Forest Virgine, neboli Lesní panna. Tato trať se v první části šněruje pod lanovkou ve vyhlazených klopených zatáčkách a pak šup do lesa na hravé kořínky a kameny.

 

 

Na trati potkáte různá zpestření, například dřevěné lávky. Pokud si na ně netroufáte, můžete je v pohodě objet, nicméně většina je pokrytá pletivem, takže se ani nemusíte bát, že by vám to na nich uklouzlo.

 

Trať Lesní pannu bychom sice nedoporučili pro úplné začátečníky, ale je zvládnutelná v pohodě na běžném celoodpruženém kole a dokáže si ji užít už i mírně pokročilý jezdec. Na přes kilometr dlouhé trati se vystřídají různé terény, od pletence kořenů, přes nějaký ten kámen až po vyhlazenější cesty.

 

 

Co se týká dalších tratí, najdete tu středně obtížnou Black Friday, která obsahuje už i techničtější úseky v podobě kamenitých a velmi kořenovitých pasáží. I tady se ale překážky dají objet. Nejtěžší tratí je na Špičáku Struggle (Štrúdl), na které se i letos jede Evropský pohár ve sjezdu, takže to už je trať pro skutečné profíky. Novinkou pro letošní rok je trať Lucky Bastard, která se nese v duchu klopených zatáček a poměrně velkých seskoků, kdy jeden je dokonce ze startovací boudy pro lyžaře.

 

Pokud nedisponujete vlastním kolem, můžete si jej půjčit v půjčovně v hlavním zázemí střediska. Výběr kol je bohatý od klasických horských kol, přes kola sjezdová až po čím dál víc oblíbená elektrokola. Horské kolo na den půjčíte za 340 Kč, elektrokolo za 590 Kč. Samozřejmě je tu možnost zapůjčení i další výbavy jako je helma, chrániče nebo rukavice.

 

A zatímco tatínkové brázdí bikepark, děti se tu baví na pískovišti, nebo v malém parčíku s pojízdným pásem, kde se mohou buď prohánět po speciální cyklodráze s několika zatáčkami, nebo sjíždět po umělé dráze na tubingu. Vstup do parku je k jakékoli jízdence na lanovku zdarma, včetně zapůjčení kol pro děti a tubingu.

 

A na závěr s čistým svědomím můžeme říct, že Šumava je i prima místem pro houbaření! To vás takhle do očí uhodí houba velká jak kolo od vozu přímo když jedete na kole po singletreku.

Andrea Drengubáková TN.cz