Neztraťte fotky a dokumenty

Kam s daty? Možnosti, jak zálohovat a nepřijít o to nejdůležitější

Práce s tabletem
Zdroj: isifa.com
Práce s tabletem

Doba na nás valí stále rostoucí množství dat a informací. A tak se vcelku samozřejmě nabízí klasická – i když trochu poupravená – nerudovská otázka: "Kam s nimi?" Možností je několik…

Nespoléhejte se pouze na paměť svého přístroje! Tahle věta by mohla být vytesána jako motto na tělo každého elektronického miláčka, který s nějakou pamětí a tudíž i s daty pracuje. Pomocí přídavných úložišť si můžete nejen rozšířit prostor pro množství dat, ale také si je zálohovat. Žádná data totiž nemusí být věčná.

 

Kartová jednoduchost

 

S nějakou paměťovou kartou v současnosti spolupracuje většina chytrých telefonů a tabletů. Zjednodušeně se dát prohlásit, že všechny kromě těch se systémem iOS, jehož přístroje si vystačí s vlastním vestavěných prostorem pro ukládání dat.

 

Historie paměťových karet se začala psát na přelomu 80. a 90. let minulého století. Podnětem k vývoji externí, či chcete-li přídavné, paměti byly dva momenty: rozšiřování notebooků o další komponenty a rostoucí rozlišení fotoaparátů. Rozvoj paměťových karet byl dosti rychlý a přes několik vývojových etap dospěl až do dnešního stavu, kdy jsou běžným standardem karty typu micro SD o velikosti lidského nehtu a velikosti 32 GB. Na trhu jsou samozřejmě i další (větší) typy karet, a to jak rozměrově (např. SD karty využívané zejména ve fotoaparátech), tak kapacitně (na trhu je např. i karta připravená pojmout 256 GB dat).

 

Výhodou této formy uchovávání dat je jistě umístění karet přímo v přístrojích, nijak se nezvyšující hmotnost telefonů či tabletů a také dobrá kompatibilita (přenositelnost, použitelnost) ve více přístrojích. Mezi nevýhodami pak lze jmenovat nepohodlné sdílení mezi přístroji (slot pro kartu bývá většinou umístěn v těle mobilu pod baterií) a také náchylnost ke ztrátě (vzhledem k malým rozměrům) či mechanickému poškození. I přes to všechno jde cenově velice příznivé a nejčastěji využívané paměťové rozšíření smartphonů a tabletů.

 

Není klíč jako klíč

 

Další formou rozšíření paměti a přenositelnosti dat je použití tzv. USB flash disků, hovorově zvané „flešky“ nebo USB klíče. Komerčně se z jejich výrobou začalo začátkem tohoto století a svým datovým obsahem pětinásobně převyšovaly diskety, které tehdy vývojově nahrazovaly především.

 

 

V průběhu let dostávaly USB disky řadu tvarů a třeba i postaviček, ale nejčastější je stále podoba klíčenky a možnost jejího přichycení na kroužek s běžnými klíči od bytu či kanceláře. Stejně jako v případě paměťových karet kapacita USB disků neustále roste, v současnosti se už vyšplhala na neuvěřitelný 1 TB (tj. 1000 GB).

 

Výhoda je tedy zřejmá – snadná přenositelnost, vysoká kapacita – a navíc ještě stoupla v posledních měsících, kdy výrobci začaly nabízet tzv. oboustrannou „flešku“. Kromě obvyklé velikosti USB portu, který známe z PC a notebooků je na druhém konci také miniUSB, který umožňuje použití i pro chytré telefony a tablety, které jsou vybaveny tímto portem. Nesmíme ale zamlčet ani nevýhody, mezi které patří možnost mechanického poškození vzhledem k vyčnívání nad rozměry přístroje a také nevhodnost k dlouhodobému zálohování dat (bez připojení k napájení – tj k USB portu počítače – udrží USB disk data pouze několik desítek měsíců).

 

Z tohoto pohledu je pro zálohování rozhodně vhodnější použít externí paměťové disky. Velikost externích pevných disků je 1.8“, 2.5“ a 3.5“. Rozdíl je v tom, že 1.8“ a 2.5“ disky se napájejí přes USB a 3.5“ se napájejí přes adaptér ze zásuvky. Chcete-li mít svá data uchovaná opravdu beze strachu a na dlouhou dobu, pořiďte si externí SSD disk. Jedná se o disk bez mechanických pohyblivých částic. Kapacita sahá až do 2 TB. Jako další argument pro pořízení SSD disku může být potřeba vyšší rychlosti přístupu na disk.

 

Ukládejte a sdílejte virtuálně

 

Další možností kam si uložit data jsou tzv. cloudová úložiště. Jde o vzdálené servery, které vám – do určitého objemu dat zdarma – poskytnou svůj prostor. Přistupovat na ně potom můžete odkudkoliv – z domácího či pracovního počítače, notebooku, smartphonu či tabletu. A velice jednoduché je s jejich pomocí i zasílání či sdílení souborů. Stačí si jen vybrat ze široké nabídky, např. iCloud, Dropbox, Google Drive, Sky Drive, SugarSync, Bitcasa, Copy či Mega.

Související témata:
TN.cz