Cestujeme bezpečně

Kam si sednout v letadle? Aerolinky odhalily bezpečná místa

Cestující v letadle
Zdroj: Thinkstockphotos
Téma:

Nizozemské aerolinky KLM na twitteru odhalily, která místa v letadle jsou nejbezpečnější. Pokud se stane letecké neštěstí, nejnižší úmrtnost je mezi lidmi, sedícími v zadní části. Společnost si ale za zveřejnění informace vysloužila kritiku.

Pokud trpíte strachem z létání nebo se při každém letu děsíte, že letadlo spadne, tato informace by vám mohla pomoci. Až si příště budete vybírat sedadlo, můžete si zvolit místa podle analýzy, která ukázala, jaká část letadla je nejbezpečnější.

 

Informaci na twitteru zveřejnila indická pobočka nizozemských aerolinek KLM. Kdyby se stalo nějaké letecké neštěstí, největší šanci na přežití budou mít lidé, kteří cestují v zadní části letadla. Společnost se odvolává na studii časopisu Time z roku 2015.

 

"Úmrtnost je nejvyšší u sedadel uprostřed letadla. Nicméně u sedadel vepředu je jen zanedbatelně nižší a nejmenší je u sedadel v poslední třetině letadla," napsaly KLM India a připojili obrázek s nápisem "Sedadla v zadní části letadla jsou nejbezpečnější".

 

Podle analýzy, na kterou se letecká společnost odvolává, mají sedadla v zadní části letadel úmrtnost 32 procent, uprostřed 39 procent a vepředu 38 procent.

 

 

Pod příspěvkem se okamžitě začaly objevovat kritické komentáře, které poukazovaly na jeho nevhodnost. Lidé nechápali, jak mohou aerolinky zveřejnit tak citlivý údaj - zvlášť když pro toto tvrzení není dostatek provedených studií ani dat.

 

"Nejdřív nemohou ženy při vašich letech kojit a teď lidem řeknete, že nejspíš zemřou, pokud se letadlo zřítí," uvedl jeden z uživatelů. "Příspěvek už smazali, ale škoda už je napáchána! Zítra mám letět domů," povzdychl si další.

 

Společnost tweet opravdu po zhruba 12 hodinách smazala a omluvila se. "Příspěvek byl založen na veřejně dostupném faktu o letectví a není názorem KLM. Nikdy nebylo naším záměrem někomu ublížit," oznámily aerolinky.

epa TN.cz