Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 24. 6. 2018
přehled v krajích

Kde si v létě přivydělat? Toto jsou nejlepší brigády ve vašem okolí

Brigáda
Zdroj: Thinkstockphotos

Léto se blíží, škola končí, a tak je na čase shánět se po brigádě. Nabázených míst je díky nízké nezaměstnanosti dostatek, proto se nikdo nemusí bát. TN.cz nabízí přehled brigád a cen, které jednotlivé kraje nabízí.

Zájem o brigádníky je díky nízké nezaměstnanosti každým rokem stále větší. "Nadále na trhu práce přetrvává situace, kdy je počet uchazečů o zaměstnání nižší, než počet volných pracovních míst," uvedl hlavní ekonom BH Seurities a.s. Štěpán Křeček. I z tohoto důvodu někdy nabízejí firmy sezonním zaměstnancům ještě vyšší hodinovou mzdu.

 

Největší počet nabízených míst je v supermarketech, skladech nebo doručovacích službách. Odměny se pohybují v každém kraji jinak. Například v Praze si vydělá člověk od 100 do 150 korun za hodinu, zatímco ve Zlínském kraji se částka za hodinu pohybuje kolem 100 korun.

 

Podle Tomáše Ervína Dombrovského z Jobs.cz jednoznačně vzrostly oproti loňskému roku také odměny. Loni se obvyklá odměna pohybovala kolem 90 až 120 korunami, posun je tedy výrazný.

 

Sehnat brigádu mohou pro letošní rok snáze i nezletilí. "Zatímco v předešlých letech neměli moc šanci se na brigády dostat, protože s jejich prací souvisí různá omezení, díky silnému nedostatku lidí mají nezletilí větší šanci si něco najít," informoval Dombrovský.


 

Brigádníky na léto shání také velké množství kempů, které nabízejí často mimo jiné ubytování. Kdo nechce zůstávat v Česku, portály často zveřejňují také nabídky z ciziny. Je potřeba si v tomto případě dávat větší pozor, především pokud se nabídka vyskytuje například pouze ve skupině na facebooku, často bývají tyto inzeráty podvodné.

 

U jednoho zaměstnavatele lze odpracovat na dohodu o provedení práce v kalendářním roce až 37,5 běžných pracovních dnů. Při osmihodinové směně to vychází na 7,5 pracovních týdnů. Mezi stejným zaměstnavatelem a brigádníkem může být sjednáno i několik dohod o provedení práce v jednom kalendářním roce. Rozsah práce ale nesmí dohromady přesáhnout 300 hodin za kalendářní rok.

 

A jaké jsou nejlepší nabídky letních brigád v jednotlivých regionech? Podívejte se v tomto přehledu:

sik TN.cz