koronavirus v evropě

Kam vycestovat? V těchto zemích je stále vysoké riziko nákazy! MAPA

Cestování do zahraničí
Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR, Getty Images
Ilustrační snímek
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
Publikováno 22. 6. 2020
Téma:

Epidemiologové v pondělí aktualizovali tzv. semafor neboli mapu, která znázorňuje riziko související s epidemií koronaviru v evropských zemích. Stále platí, že není bezpečné vycestovat do Švédka, Portugalska a Slezského vojvodství v Polsku, kde je riziko vysoké. Situace se zlepšila naopak v Belgii, která nyní patří mezi zelené země.

Převážná část Evropy je na tzv. semaforu ministerstva zdravotnictví zabarvena zelenou barvou, která značí nízké riziko spojené s onemocněním Covid-19. Na mapě nicméně stále zůstávají červená místa, která naopak symbolizují vysoké riziko. Mezi tyto státy patří Švédsko, Portugalsko a část Polska - konkrétně Slezské vojvodství sousedící s Moravskoslezským krajem České republiky.

 

"Přestože se situace ve Slezském vojvodství mírně zlepšuje, v Moravskoslezském kraji naopak roste počet nakažených, proto musíme být v rozvolňování opatření na hranicích obezřetní. Epidemiologickou situaci budeme v tomto týdnu vyhodnocovat a podle toho rozhodneme o pokračování zvláštního režimu pro tuto část Polska," vysvětluje ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

 

Semafor k 22. červnu

 

"Smyslem opatření, která se pojí s červenými zeměmi, je především ochrana obyvatel a zastavení šíření epidemie z lokálních ohnisek do dalších oblastí," dodal Vojtěch. Při příjezdu z červených zemí se musí negativním testem na Covid-19 po návratu prokazovat jak cizinci, tak i Češi.

 

 

Občané červených a oranžových zemí do České republiky nesmějí přicestovat jako turisté. Mají jasně vymezené podmínky - na naše území tak mohou vstoupit například z pracovích, rodinných či zdravotních důvodů. Jako turisté mohou do Česka přijet pouze obyvatelé zelených zemí.

 

Mezi oranžovými státy už zůstává pouze Velká Británie. Ještě minulý týden byla na seznamu i Belgie, situace se tam však zlepšila natolik, že nyní již patří mezi zelené země. Znamená to, že obyvatelé Belgie už mohou přicestovat do České republiky bez nutnosti negativního testu na Covid-19 a za turistickými účely.

TN.cz