Vánoce 2018

Kam za vánočními trhy? Podívejte se, kde jsou ty nejlepší!

Vánoční trhy - Praha
Zdroj: Profimedia
Téma:

Adventní trhy jsou každoroční evropskou tradicí. Kromě Prahy a jiných českých měst najdete přenádherné stánky s unikátní atmosférou i za hranicemi. Kde najdete ty nejlepší? Čtěte v článku!

Praha

 

Pražské vánoční trhy začínají 1. prosince 2018. Na Václavském náměstí budou od 1. prosince až do Tří králů, tzn. do 6. ledna 2019, ve stejném termínu probíhají i na Staroměstském náměstí. Na Náměstí republiky skončí už předposlední den v roce, tedy 30. prosince 2018.

 

Vánoční strom přivezený z Libereckého kraje se na Staroměstském náměstí rozsvítí právě 1. prosince 2018. A událost to bude jako každý rok opravdu veliká. Loni se na tradiční akci shromáždily tisíce lidí, davy zaplnily celé náměstí i přilehlé ulice a ceremoniál se musel konat dokonce nadvakrát. I letos se očekává podobná účast.

 

Brno

 

Zato v Brně začnou trhy už 23. listopadu a pokračovat budou až do 28. prosince. Stánky se budou rozprostírat na čtyřech náměstích – na náměstí Svobody, na Moravském náměstí, Zelném trhu a Dominikánském náměstí.

 

A stejně jako loni, i letos bude od soboty 25. listopadu do soboty 23. prosince centrem města projíždět Vánoční tramvaj. Vůz ověšený desítkami světélek vyjede na okružní jízdu vedoucí zastávkami Česká - Malinovského náměstí - Hlavní nádraží - Náměstí Svobody.

 

Kromě tradičních trhů, na kterých můžete ochutnat punč, trdelníky, moravské frgále nebo proslulý Turbomošt, zde budou připraveny také atrakce. Obrovské ruské kolo bude stát na Moravském náměstí, děti se budou moci povozit na ponících nebo poslat přání Ježíškovi. Radnice městské části Brno-střed navíc zvažuje, že nechá 33 metrů vysoké kolo v provozu i na Nový rok a na začátku ledna.

 

Pokud máte náročný vkus, dárky nakoupíte v prosklených modulech v rámci December Design Days. Nadšenci do moderních technologií si mohou užít virtuální realitu, hudební fanoušci zase adventní koncerty nebo akci Česko zpívá koledy.

 

Olomouc

 

O dva dny později, tedy 25. listopadu, dorazí trhy i do Olomouce, kde potrvají až do 23. prosince. Kromě trhů v historickém jádru města, moravského punče a jiných pochutin lákají pořadatelé také na velké kluziště.

 

GALERIE: Nejzajímavější vánoční trhy v Evropě

1
/
22
Zdroj: Trivago.cz, © Weihnachtsmarkt Vilshofen
Nejzajímavější vánoční trhy v Evropě - Plovoucí adventní trhy – Vilshofen an der Donau, Německo

 

A kam do zahraničí?

 

Bratislava

 

U našich slovenských sousedů vládne na vánočních trzích v Bratislavě medovina. Trhy najdete na Hlavnom a Hviezdoslavově náměstí. Začínají 23. listopadu a končí 22. prosince.

 

Vídeň

 

Ve Vídni začínají trhy už 16. listopadu a jejich atmosféru si můžete užít až do 26. prosince. Trhy před vídeňskou radnicí na náměstí Rathausplatz jsou už proslulé.

 

A typický punč z originálních hrníčků si můžete užít také před zámkem Schönnbrunn. Romantika před císařským sídlem je to, co nesmí v předvánočním čase chybět! Trh kromě jiného nabízí ručně vyráběné řemeslné výrobky a tradiční betlémy. Na většině náměstí zní také adventní koncerty. 

 

 

Drážďany 

 

Vánoční trhy v Drážďanech mají dlouholetou tradici, jsou jedny z nejstarších v Evropě a nejstarší v Německu. Do Drážďan míří každoročně tisíce Čechů, aby si užili nádhernou vánoční atmosféru. Každý rok sem přijíždí okolo 250 obchodníků a trhovců. Trhy jsou rozmístěny po celém městě. Letos trhy začínají 28. listopadu a končí na Štědrý den, tedy 24. prosince.

 

Stejně jako v přechozích letech, i letos budou vánoční trhy v Německu podrobeny rozsáhlým policejním kontrolám a velkým bezpečnostním opatřením. Je to reakce především na útok z roku 2016, kdy do lidí na adventních trzích v Berlíně na náměstí Breitscheidplatz vjel kamionem naloženým ocelí terorista z organizace Islámský stát. Zahynulo 12 lidí, mezi nimi i jedna Češka. Dalších 48 lidí bylo zraněno, z toho 30 vážně.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova o hlavních trendech letošních Vánoc: 

mj TN.cz