ANKETA Vánoce za hranicemi

Kam za vůní punče? Nejpopulárnější vánoční trhy u sousedů! PŘEHLED

Vánoční trhy ve Vídni
Zdroj: Getty Images
Vánoční trhy před vídeňskou radnicí
Jan Pánik
Jan Pánik
Publikováno 4. 11. 2019

Kalendář ještě stále hlásí podzim, Vánoce se ale nezadržitelně blíží. Města se proto už brzy zahalí do sváteční atmosféry a náměstí zaplní vánoční trhy. Ty jsou na programu i u našich sousedů, kde každý rok zamíří obrovské množství Čechů.

Mezi nejoblíbenější vánoční trhy v okolních zemích patří ty ve Vídni, Salcburku, Vratislavi, Drážďanech a Norimberku. Za vůní punče a perníčků stojí za to vyrazit také do maďarské Budapešti.

 

Hlavní město Rakouska nabízí svým návštěvníkům více než 20 vánočních trhů. Ty nejvýznamnější začínají už v pátek 15. listopadu přímo před monumentální budovou vídeňské radnice. Více než 150 prodejních stánků s vánočními dárky, dobrotami a nápoji pro zahřátí pak můžete u našich jižních sousedů navštívit až do 26. prosince.

 

Anketa

Chystáte se letos na vánoční trhy k našim sousedům?

Hlasovalo 140 lidí.

 

Rakousko láká na vánoční trhy také do historického Salcburku. Trhy se tady konají na sousedních náměstích Domplatz a Residenzplatz, další najdete i u zámku Mirabell a na nádvoří středověké pevnosti Hohensalzburg, která je nepřehlédnutelnou dominantou města. Doslova pohádkovou atmosféru můžete zažít od 21. listopadu do 26. prosince.

 

Za návštěvu stojí také jeden z nejstarších vánočních trhů v Německu. Ten začíná 27. listopadu na náměstí Altmarkt v Drážďanech. Otevřeno bude kolem 250 stánků, ve kterých můžete platit také pamětními tolary. Vyměnit si je můžete v informačních centrech Dresden Information. Trhy budou zakončeny na Štědrý den.

 

 

K největším vánočním trhům ve střední Evropě se řadí "Christkindlesmarkt“ v bavorském Norimberku. Každý rok jej navštíví přes dva miliony návštěvníků. Více než 200 stánků se otevře v pátek 29 listopadu. Trh v historickém jádru města na náměstí Hauptmarkt můžete navštívit až do 24. prosince.

 

Za zmínku stojí také trhy v polské Vratislavi. Ty se konají od 22. listopadu do 31. prosince na tamním Rynku v centru města, který je největším středověkým náměstím v Evropě. Stánky jsou rozmístěné okolo radnice, která je považována za jednu z nejkrásnějších v celém Polsku.

 

 

Mezi turisty je nejvyhledávanějším polským městem bezesporu Krakov. I toto bývalé královské město láká na vánoční trhy, které najdete na hlavním krakovském náměstí, které se v adventní městečko promění 30. listopadu. Oblíbené polské trhy pak potrvají až do 26. prosince.

 

K nejkrásnějším a největším trhům se řadí také ty v Budapešti. Maďarské hlavní město v období adventu každý rok navštíví přes 600 tisíc lidí. Prodejní stánky zde nenajdete pouze na jednom náměstí, jsou rozesety hned na několika místech v centru. Trhy začínají 28. listopadu a na rozdíl od ostatních měst trvají až do prvního dne nového roku.

 

Také města v Česku se chystají na Vánoce. Více v reportáži TV Nova:

TN.cz