Slavnostní nástup

Kamarády jim zabil atentátník, teď se vojáci vrátili z Afghánistánu

Téma:

Krátce po středečním poledni se u památníku na pražském Vítkově koná slavnostní nástup vojáků, kteří se nedávno vrátili ze zahraničních misí. Jsou mezi nimi i členové jednotky, jejíž příslušníci se stali v Afghánistánu obětí atentátníků.

Slavnostní nástup více než 160 vojáků má začít přesně ve 13 hodin, a to proslovem ministra obrany. Pak se bude držet minuta ticha za padlé, bude se číst rozkaz a samozřejmě se také budou udělovat medaile, ať už jde o záslužné kříže, odznaky za bojový kontakt, či ocenění americké armády in memoriam.

 

To se týká tří příslušníků 10. strážní roty BAF, tedy Bagram air field, kteří se v srpnu stali v Afghánistánu obětí sebevražedného atentátníka. V programu je pak hromadné předání medaile ministra obrany za službu v zahraničí a na úplný závěr krátká modlitba.

 

Od začátku letošního roku zemřeli v Afghánistánu už čtyři čeští vojáci, kromě již zmíněných příslušníků 10. strážní roty, která se nedávno vrátila, to byl také kynolog Tomáš Procházka. Toho zavraždil v říjnu na základně v provincii Herát příslušník afghánské armády.

 

 

Útočník skončil ve vyšetřovací vazbě, když z ní byl ale předán do ruku Afghánců, zemřel. Údajně na následky zranění, která měl podle amerického tisku utrpět právě ve vazbě nebo při transportu. Případ teď vyšetřuje speciální tým, česká armáda jakoukoliv vinu našich vojáků popírá.

pez, Ondřej Špalek TN.cz