Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

video čí je to chyba?

Kdo pochybil? Kamion uhýbal záchranářům, policie ho vytroubila

Ve facebookové skupině sdružující řidiče kamionů se objevilo krátké video, na němž šofér nákladního auta zajíždí na krajnici, aby umožnil průjezd záchranářů. Místo vděku se ovšem podle vlastních slov dočkal vytroubení od posádky policejního vozu.

Video Tomáš P. zveřejnil podle svých slov proto, že ho reakce policistů zaskočila a vlastně neví, jak se zachovat příště. "Všude se pořád propaguje, že se mají vytvářet záchranné uličky. A když člověk tak postupuje, tak se od hlídky policie dočká ještě nemístné gestikulace," neskrývá řidič kamionu rozčarování. 

 

Dopravní expert Robert Kotál ovšem říká, že i když Tomášův úmysl byl jistě dobrý, provedení už ne. "Řidič kamionu to jistě myslel dobře, nevytýkal bych mu, jak se zachoval. Ale zákon by si stejně měl znovu pročíst. V něm je totiž uvedeno, že na krajnici se smí vjet až těsně před zastavením vozidla, kdy je jisté, že k zastavení dojde," vysvětluje expert.


A to podle Kotála z videa zkrátka nevyplývá, protože kolona se na záběrech sice formuje, ale stále se pohybuje. I když jen pomalu. "Policisté se mohou hájit právě tím, že kolona nestojí, ale je v pohybu. Spor o to, kdo se zachoval špatně, by tak nejspíš vyhráli," myslí si dopravní expert.Naopak Kotál ještě doplnil, že bezdůvodná jízda po krajnici může být hodnocena jako přestupek. K tomu ovšem řidič kamionu dodal, že uvedené video je pouze vystřižené z delšího záznamu. Na tom je podle něj zřejmé, že v koloně popojíždí už několik minut, takže trvá na tom, že se zachoval správně. "Ano, na videu kolona jede a přede mnou je mezera, ale předtím už jsme několikrát stáli a já měl celkovou hmotnost soupravy 40 tun, tudíž akcelerace nebyla taková, jako vozů přede mnou a tím je to zkreslené. Za hranici krajnice jsem se ocitl až když kolona poprvé uplně zastavila," dodal Tomáš P.

Správný postup vyplývá z videa, které zveřejnil před několika dny BESIP:

pez TN.cz