HROZIVÁ KLETBA

Kanaďanka ukradla suvenýry! Po 15 letech je vrátila, byly prokleté

Památky UNESCO - Archeologická naleziště v Pompejích
Zdroj: Profimedia
Martin Bláha
Martin Bláha
Aktualizováno 14. 11. 2020 9:11
18.10. 2020 11:02
Téma:

Krást se nemá! Že je to velká pravda, může potvrdit i kanadská turistka, která před patnácti lety odcizila v italských Pompejích vzácné artefakty. Teď je ovšem s omluvou vrátila. Podle ní byly prokleté a přinesly jí jedno neštěstí za druhým.

Velké překvapení zažila cestovní kancelář v jihoitalských Pompejích, když ráno objevila ve své schránce balíček obsahující dva kusy mozaiky - části starověké amfory a kousek keramiky. Šlo totiž o předměty, které zmizely z archeologického parku v roce 2005. V balíčku objevili i dopis od Kanaďanky Nicole, která se ke krádeži přiznala a vrátila předměty s tím, že ji přinášejí velké neštěstí.

 


“Je v nich tolik negativní energie spojené s městem zkázy! Prosím, vezměte si je zpět,“ uvedla v dopise. Když dvacetiletá Kanaďanka ukradla zmíněné suvenýry, začala se jí smůla lepit na paty. Dvakrát prodělala rakovinu prsu a dostala se i do dlouhodobých finančních potíží. Ze všechno podle ní můžou právě suvenýry, které ukradla. “Byla jsem mladá a hloupá. Chtěla jsem mít kus historie, který se nedá koupit,“ dodala nepoctivá turistka.

 


Město Pompeje má za sebou bohatou historii. V roce 79 našeho letopočtu došlo ke katastrofické erupci sopky Vesuv, která celé město zasypala popelem. Většinu tehdejších obyvatel usmrtily plyny z vybuchlé sopky. Popel však město „zakonzervoval“, a díky tomu se podařilo vytvořit obraz, jak žili tehdejší lidé.

 


Pompeje dnes patří k turisticky nejnavštěvovanějším místům v Itálii. Ovšem dlouhodobě se potýká s problémem návštěvníků toužících po nelegálně získaných suvenýrech. Za celé roky se do Pompejí vrátilo tolik ukradených artefaktů společně s ospravedlňujícími dopisy, že se správa této archeologické památky rozhodla vytvořit muzeum, kde tyto předměty vystavuje.

TN.cz