koření

Kancelář na ulici a psací stroj místo počítače! To je realita Barmy

Téma:

Počítač je pro většinu z nás nepostradatelný nástroj. Jeho předchůdce - psací stroj, už na západě upadl v zapomnění. V Barmě ale stále přežívá povolání veřejného písaře, který se spoléhá právě na psací stroj. Nevěříte? Důkaz jsme našli na třídě Pansodan v centru barmského Rangúnu.

Klapání psacích strojů se nese ulicemi Rangúnu stejně jako před padesáti lety. I přes technologický pokrok slouží jedna z nejrušnějších ulic města stále jako kancelář veřejných písařů. Stačí vám totiž stolek, psací stůl, židlička pro zákazníka a otevřít můžete kdekoliv se vám zachce.

 

Také vám vrtá hlavou, jak je možné, že profese veřejného písaře v Barmě stále nezanikla a psací stroje nejsou jen starožitnostmi jako u nás? Jasnou odpověď pro nás má jedna z písařek .

 

 

"Nemáme tu elektřinu, proto pořád používáme psací stroje. Počítač nechávám doma," říká Thet Chtake Chtaw.

 

 

I padesátiletá Thet se spoléhá na psací stroj, který časté výpadky elektrického proudu v práci nezastaví. Navíc počítače zůstávají pro většinu Barmánců hříšně drahé a to nejen kvůli vysoké pořizovací ceně.

 

Je jasné, že profese veřejného písaře má na kahánku. Je otázkou jen pár let než zanikne. Písaři se ale shodují - dokud budou chodit zákazníci, budeme stále pracovat. Ostatně mít kancelář hned na ulici má spoustu výhod - neplatíte za nájem ani elektřinu, na kterou se stejně nedá spolehnout. Staré psací stroje tak ve starém železe ještě nekončí.

 


 

Podívejte se na reportáž v úvodu článku.

Související témata:
TN.cz/vem