Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

lživé zprávy

Kandidáti na prezidenta se bojí ovlivňování voleb dezinformacemi

Kandidáti na prezidenta - Jiří Drahoš, Mirek Topolánek, Michal Horáček
Zdroj: Jan Handrejch / Právo / Dan Materna / Mafra / Profimedia

Riziko záměrného ovlivňování voleb v Česku dezinformacemi připustili také prezidentští kandidáti Michal Horáček a Mirek Topolánek. Vratislav Kulhánek a Jiří Hynek věří, že čeští voliči budou k volbám přistupovat se zdravým rozumem. Pavla Fischera zaujal čínský zájem o český mediální trh. Uvedli to dnes na dotaz ČTK v reakci na obavy dalšího z prezidentských adeptů Jiřího Drahoše. Podle něho volby v ČR ovlivňují zahraniční tajné služby. Další prezidentští kandidáti zatím na dotazy neodpověděli.

"Taková obava na místě skutečně je. Je nepopiratelné, že čelíme hybridnímu konfliktu. Dosud jsme se setkávali zejména s dezinformačními operacemi. Ať už jde o články na konspiračních webech nebo řetězové e-maily," uvedl Horáček. Drahoš podle něj čelí stejné kampani.

 

Prezidentští kandidáti podle někdejšího premiéra Mirka Topolánka musí s rizikem záměrně šířených lží a dezinformací počítat. Topolánek v této souvislosti zmínil "určitý ruský vliv, který tady nepochybně existuje". "Bylo to vidět už u připravované stavby americké základny v Brdech, kdy jsme to od těch služeb dostávali denně, jak se tady zvedají skupiny přátel starých pořádků a spící agenti. Několik jsme jich byli nuceni řešit," řekl Topolánek novinářům v Olomouci.

 

Někdejší premiér později ČTK ještě sdělil, že Drahoš své prohlášení neměl zapotřebí. "Vrcholná politika není práce pro chovance klášterní školy," prohlásil. Protikandidáti by se podle Topolánka měli utkat v přímém přenosu ve férovém duelu. "Živý rozhovor z očí do očí ruská ani žádná jiná propaganda zmanipulovat nemohou," dodal.

 

Kulhánek řekl, že Drahoš se při prezidentských debatách s obavami z ovlivňování voleb nesvěřil. "Já sám takovými informacemi nedisponuji. A abych pravdu řekl, nemyslím si, že politickému klimatu hrozí víc než konstrukce o světě tajných agentů, které jsou nyní, bohužel, často rozehrávány," uvedl.

 

Hynek v reakci na Drahošova slova uvedl, že je na taková tvrzení velmi citlivý. "Ještě mám v neblahé paměti slogany typu: Nenechme socialismus ovlivňovat imperialismem," poznamenal. Podobně jako Kulhánek věří v sílu demokratických institucí a zdravý rozum českých voličů. Podle Kulhánka si "nenechají vnutit cizí názory anebo to, co si mají myslet".

 

 

Diplomata Pavla Fischera více než Drahošovo podezření zaujalo to, že o koupi televize Nova projevila zájem "čínská investiční skupina CEFC, která radí Miloši Zemanovi a v Americe je dnes vyšetřována pro obrovskou korupci".

 

Kulhánkův tým žádná opatření proti šíření falešných zpráv nepřijímal, Fischerův ano, ale neupřesnil je. Horáček doporučil všem kandidátům naprostou transparentnost, aby lidé mohli porovnat výmysly s realitou.

 

Prezidentský kandidát Jiří Drahoš buď disponuje vlastní tajnou službou, nebo se na sebe snaží upozornit šířením konspirací, prohlásil dnes prezident Miloš Zeman. V závěru své návštěvy Jihomoravského kraje tak dnes na tiskové konferenci reagoval na Drahošovo vyjádření, že se obává působení zahraničních tajných služeb na volby v Česku prostřednictvím dezinformací.

klma tn.cz / ČTK