pomoc v nouzi

Zachraňovat uprchlíky z moře je legální, rozhodl soud. Kapitánka vyhrála

Kapitánka Carole Racketeová
Zdroj: Profimedia
Kapitánka Carole Racketeová
Regina Zajícová
Regina Zajícová
Aktualizováno 21. 1. 2020 14:58
17.1. 2020 15:18
Téma:

Carole Racketeovou, která s lodí Sea Watch 3 v loňském roce zakotvila bez povolení u ostrova Lampedusa a převážela migranty, italská policie neměla právo zatknout. V pátek o tom rozhodl nejvyšší soud.

"Italský nejvyšší soud dnes potvrdil, že jsem neměla být zadržena v červnu kvůli záchraně života. Toto je důležitý rozsudek pro všechny aktivisty na moři," napsala kapitánka Carole Racketeová v pátek na svůj twitter. 

 

Evropská unie by podle ní měla také provést reformu směrnice o "zločinech solidarity". "Nikdo by neměl být stíhán za pomoc lidem v nouzi," doplnila kapitánka. 

 

Pojem, který Racketeová použila, není neznámý. Aktivisté ho využívají už od 90. let zejména ve spojitosti s nelegální migrací. Podle portálu radicalphilosophy je zločin solidarity stíhán podle směrnice EU z roku 2002.

 

Radost z výsledku soudu má také Alessandra Gamberini, právnička Racketeové. "Velká spokojenost s důsledným opatřením z institucionálního a právního hlediska...Carole nemusela být zatčena," citoval právničku portál la Repubblica

 

 

Kapitánka lodi Sea Watch 3 měla v červnu loňského roku na palubě kolem 50 lidí. Upozornila na sebe, když vyhlásila nouzový stav i přesto, že jí byl zakázán vstup do italských vod. Migranty poté převezla policie do uprchlického centra a Racketeovou odvezli do vězení. Z něj ji poté pustili v červenci.

 

Připomeňte si reportáž z Televizních novin:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz