Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Zakotvila v Itálii

Kapitánku za záchranu migrantů zatkli. Lidé na ni vysbírali miliony

Kapitánka Carole Racketeová
Zdroj: Profimedia
Kapitánka Carole Racketeová

Už miliony korun lidé přispěli do sbírky na pomoc kapitánce záchranné lodi, která se 40 migranty na palubě zakotvila na italském ostrově Lampedusa. Kapitánku, která k tomu neměla povolení, okamžitě zatkla policie.

Kapitánku německé lodi Sea-Watch 3 Carolu Racketeovou odvedli policisté v poutech, jakmile v sobotu zakotvila u břehu Lampedusy. Loď ve Středozemním moři zachránila asi 40 migrantů, přes dva týdny pak strávila na moři, protože ji žádná země nechtěla přijmout.

 

Když začala být situace na palubě Sea-Watch kritická, Racketeová se rozhodla nelegálně plout do italských vod. Zatímco kapitánku zadržela policie, zachránění uprchlíci byli převezeni do přijímacího centra na ostrově Lampedusa. Informuje o tom portál CNN.

 

Dva němečtí moderátoři se rozhodli krajance Racketeové pomoci. Vyhlásili sbírku a zahájili také kampaň za kapitánčino propuštění. "Ti, kdo zachraňují životy, nejsou zločinci," uvedli Jan Böhmermann a Klaas Heufer-Umlauf důvod, proč sbírku založili.

 

 

Během dvou dnů do ní lidé přispěli více než 750 tisíc eur, což je asi 20 milionů korun. Kapitánce za rozhodnutí zakotvit v Itálii hrozí až deset let za mřížemi, žalobci ale zřejmě trest vězení žádat nebudou. Racketeová by se měla u soudu představit tento týden.

 

Ministr vnitra Matteo Salvini už ale prohlásil, že doufá v tvrdé potrestání kapitánky lodě, patřící neziskové organizaci. "Pokud neskončí ve vězení, jsem jako ministr vnitra připraven ji vyhostit a poslat prvním letadlem do Berlína," sdělil Salvini ve videu, sdíleném na facebooku.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova:

epa TN.cz