nárůst pacientů

Kapky vyrobené z krve! I tak se dá bojovat se syndromem suchého oka

Syndrom suchého oka
Zdroj: Profimedia
Ilustrační snímek
Roman Dolejský
Roman Dolejský
Publikováno 13. 10. 2019
Téma:

Problémy se zrakem se podle lékařů začínají objevovat po čtyřicítce. Kvůli častému využívání elektroniky ale chodí na vyšetření očí čím dál mladší lidé. Objevuje se u nich syndrom suchého oka, který může mít velmi nepříjemné projevy.

Zarudlé oči, pálení a řezání, ale i světloplachost či bolesti hlavy. I tak se může projevovat syndrom suchého oka. Podle odhadů odborníků jím v současnosti trpí již asi každý sedmý člověk. Čím dál častěji se objevuje i u mladších lidí.


"Na vznik suchého oka má vliv zejména pobyt v klimatizovaných prostorách a práce s počítačem, mobilním telefonem nebo tabletem, kdy oči rychleji osychají a pacienti si pak stěžují na řezání a pálení očí, chvilkami se vidění může rozmazávat a oči bývají zarudlé nebo můžou až bolet,“ popsal přednosta sítě očních klinik Gemini Pavel Stodůlka.

 

Anketa

Trápí vás suché oči?

Hlasovalo 93 lidí.

Příčin, proč tělo netvoří dostatek slz, je více. Mezi takové patří toxické látky v ovzduší a průmyslově zpracovaných potravinách, stejně tak jako dlouhé řízení auta, kouření nebo užívání některých léků. Problémy mohou vzniknout i při nošení kontaktních čoček.


Pomocí při syndromu suchého oka jsou oční kapky, takzvané umělé slzy. Ty ovšem řeší pouze následky, nikoliv příčinu. Léčba je možná pomocí kapek vyrobených z krve pacienta. Odebraná krev se odstředí a upraví tak, že vzniknou čiré kapky, které regenerují povrch oka.

 


Pomoci mohou i vhodné doplňky stravy nebo speciální přístroj. "Přístroj na spodní víčko pacienta aplikuje pět světelných záblesků. Ty bezbolestně stimulují nervy v oblasti slzných žláz v očním víčku a tím aktivují jejich činnost. Oko tak na rozdíl od jiných metod, jako jsou například umělé slzy v kapkách, svlažuje vlastní slzný film. Činnost žláz se aktivuje již několik hodin po zákroku, který trvá jen několik málo minut,“ vysvětlil Stodůlka.
 

TN.cz