Nenasytný živel

Kapské Město sčítá škody po ničivém požáru, zdevastoval i univerzitu

Filip Šusta
Filip Šusta
20.4. 2021 21:39
Téma:

Rozsáhlý požár, který od neděle trápil jihoafrické Kapské Město, se hasičům v průběhu úterý podařilo dostat pod kontrolu. Pomohlo hlavně uklidnění silného větru, který zásah dost komplikoval. Přesto živel napáchal obří škody.

Úterní brzké ráno v Kapském Městě. Místní probouzí zvuk sirén a vrtulníků. Do boje s plameny znovu vyrážejí hasičské jednotky. Míří na Stolovou horu poblíž města. Na té v neděli vypukl rozsáhlý lesní požár. Plameny se začaly šířit do obydlené oblasti a město zahalil kouř. Hlavně v pondělí navíc hašení zkomplikoval velmi silný vítr, který plameny rozšiřoval.

 

Hasičům se tak v pondělí nedařilo dostat plameny pod kontrolu. Tisíce lidí musely úřady evakuovat. Někteří se pokoušeli uhasit oheň i vlastními silami.

 

V úterý se vítr uklidnil a plameny se podle hasičů už dál nešíří. Evakuovaní lidé se tak mohli vrátit domů a sčítat škody. Živel zničil třeba jeden ze symbolů města - historický mlýn. A obzvlášť tvrdě zasáhl místní univerzitu. Zdevastoval část historické knihovny a čítárnu.

 

 

"Vyšetřovací týmy musí jak v budovách univerzity, tak v samotném městě ještě posoudit rozsah škod. Nedokážu teď říct, jaký je finanční dopad," uvedl starosta města Dan Plato.

 

Jak požár na Stolové hoře vznikl, ještě není jasné. Vyšetřovatelé ale předpokládají, že ho způsobil turista, který nechal oheň v přírodě bez dozoru.

 

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

pez TN.cz