vládní opatření

Po příletu do Británie musí všichni do karantény. Aerolinky se chtějí soudit

Letadlo easyJet
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Téma:

Britská vláda zavedla od pondělí povinnou karanténu pro všechny, kteří přicestují do země. To se ale nelíbí leteckým společnostem. Za porušení nařízení hrozí pokuta až tisíc liber (necelých 30 tisíc korun).

Povinná karanténa pro všechny příchozí do Velké Británie pobouřila aerolinky i cestovní kanceláře. Řada společností už začala podnikat právní kroky. Bojí se o tisíce pracovních míst a nedozírné následky pro britský turismus. Informoval o tom portál BBC.


Ministryně vnitra Priti Patelová vysvětlila, že zákony byly navrženy tak, aby zabránily druhé vlně koronaviru. Některá průmyslová odvětví ale upozornila, že na ně budou mít zavedená opatření vážné následky. Zpracovatelský průmysl rovněž zdůraznil, že méně letů omezí dovoz a vývoz, což bude mít dopad na nákladní průmysl a bude brzdit oživení některých podniků.

 


Šéf letecké společnosti Ryanair Michael O'Leary varoval před devastací. "Přijdeme kvůli tomu o tisíce pracovních míst, celému britskému turismu, nejen aerolinkám, to způsobí nedozírné škody," varoval. Letecké společnosti v reakci na opatření sdělily, že jsou připraveny jít soudní cestou. Předžalobní výzvu už podaly Ryanair, British Airways a easyJet.


Šéfové už v květnu premiérovi Borisi Johnsonovi napsali, aby požádal vládu o to, aby se vyhnula plošnému zavedení karantény a navrhla takzvané "vzdušné mosty" mezi zeměmi, které mají nízkou míru nákazy koronavirem.

 


Nová pravidla nakazují cestujícím po příjezdu nebo příletu do Velké Británie povinnou karanténu. Musí se na dva týdny izolovat a nahlásit adresu, na které se budou nacházet. Nesmí využívat hromadné dopravní prostředky ani chodit do práce, školy či na nákup.


Za porušení hrozí v Anglii, Walesu a Severním Irsku pokuta 1000 liber (v přepočtu zhruba 30 tisíc korun), ve Skotsku 480 liber (necelých 15 tisíc korun). Výjimka platí pro cestující, kteří přilétají z Irska a Normanských ostrovů. V tomto případě nemusejí lidé vyplňovat formulář ani vstupovat do karantény.

 

Odborníci řeší, jak zabránit druhé vlně koronaviru. Podívejte se na reportáž TV Nova:

sik TN.cz