Koronavirus

Karanténa pro lidi bez domova. Obce musí připravit speciální ubytování

Petr Zapletal
Petr Zapletal
Aktualizováno 21:28
12.11. 2020 15:10
Téma:

Třináct obcí s rozšířenou působností ve Zlínském kraji musí připravit ubytování pro lidi bez domova, kteří budou pozitivně testováni na covid-19. Rozhodla o tom Krajská hygienická stanice. Důvodem je nákaza, která se právě mezi bezdomovci může velmi rychle rozšířit.

Podle hygieniků patří lidé bez domova mezi nejrizikovější skupinu. Do 10 dnů tak musejí vybraná města připravit prostory, kde by je mohla dočasně ubytovat. Zlínský magistrát má ubytování pro covid pozitivní pacienty připravené asi kilometr od centra města.

 

"Máme nachystáno šest obytných kontejnerů, čtyři obytné a z toho dva sanitární pro celkový počet 20 osob,“ uvedl mluvčí zlínského magistrátu Tomáš Melzer.

 

 

Velký problém s pozitivně testovanými bezdomovci už mělo třeba Valašské Meziříčí. Před časem jich bylo nakažených covidem třináct. Město tam narychlo shánělo prostory. Nakonec se je podařilo umístit do jedné z tamních ubytoven. Provizorní ubytování ale nebude určené jen pro lidi bez domova.

 

"Mimořádné opatření směřuje i k vytvoření kapacit pro osoby, kterým byla nařízena izolace či karanténa, nebo byly policií vykázány z obydlí. Například třeba z důvodu domácího násilí,“ informovala mluvčí KHS Zlínského kraje Vendula Ševčíková.

 

 

Podle hygieniků právě to, že lidé bez domova tráví hodně času ve skupinkách, třeba v parcích nebo u nákupních center, vede mezi nimi k rychlému šíření nemoci. Opatření vydané krajskou hygienou zatím platí do odvolání.

jh TN.cz