Odvolací soud

Kardinál trest za zneužití chlapců odmítá. Má prý nové důkazy

Téma:

Australský kardinál a bývalý pokladník Vatikánu George Pell se v doprovodu právníků dostavil k odvolacímu soudu v Melbourne. Pokusí se zvrátit rozsudek, který nad ním letos v březnu kvůli zneužívání dvou nezletilých chlapců vyřkl australský soud. Zda si šestiletý trest odsedí, anebo soud začne nanovo, bude jasné už ve čtvrtek.

"Odsuzuji vás celkem k šesti letům vězení," prohlásil předsedající soudce Peter Kidd v polovině března. Tak zněl verdikt, na který oběti kdysi třetího nejmocnějšího muže katolické církve George Pella čekaly mnoho let.

 

Úleva z potrestání duchovního, kvůli němuž si až do smrti ponesou šrámy na duši, ale netrvala dlouho. Pell ve středu opět dorazil k soudu, aby se proti rozsudku odvolal.
Přímo z vazební věznice v Melbourne ho eskortovala policie.

 

Jeho právníci se hájí tím, že se rozsudek příliš zakládá na výpovědi jediné oběti a že se odsouzený nemohl při závěrečném slyšení bránit animací znázorňující interiér katedrály, která měla dokazovat, že se Pell uvnitř nikdy nemohl pohybovat sám.

 

77letý duchovní, který v roce 1996 vykonával funkci melbournského arcibiskupa, se podle výpovědí svědků obnažoval před dvěma nezletilými chlapci a nutil je k orálnímu sexu. Jeden z nich se v roce 2014 předávkoval heroinem. Na povrch později začaly prosakovat i další případy sexuálního zneužívání.

 

 

"Některá obvinění, týkající se mého chování, se vážou k období před 40 lety, kdy jsem ještě byl seminarista. Tato tvrzení jsou lživá," uvedl Pell už dříve.

 

Pell je nejvýše postaveným funkcionářem katolické církve, který kdy byl za sexuální zneužívání odsouzen. Pokud by u odvolacího soudu uspěl, mohl by být opět propuštěn na svobodu.

Petra Matýsková/epa TN.cz