Infekce v nemocnici

Kardiologii v Pardubicích ochromil Covid-19, nakazilo se 9 zdravotníků

Petr Brzek
Petr Brzek, Petr Zelený
31.3. 2020 20:58
Téma:

Kardiologické oddělení pardubické nemocnice funguje v nouzovém režimu poté, co se u devíti zdejších zdravotníků (včetně jednoho lékaře) potvrdila nákaza koronavirem. Zatím není jasné, kde nemoc chytili.

Na tiskovém brífinku to v úterý večer oznámili hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) a ředitel nemocnice Tomáš Gottvald. Nákaza se potvrdila rovněž u sedmi pacientů. Šest z nich zůstává v nemocnici, jeden byl propuštěn do domácí karantény.

 

Zhruba 140 až 150 zdravotníků z celého kardiologického oddělení musí dodržovat karanténní opatření, ale i nadále pracují."V tuto chvíli se má o pacienty kdo postarat, je zajištěna urgentní péče například o pacienty s akutním infarktem, je nouzový režim," zaznělo na večerním brífinku.

 

Personál, který měl testy na koronavirus negativní, dál pracuje, ale nosí ochranné prostředky, například respirátory, aby se minimalizovalo riziko nákazy.

 

 

"Ano, mohou pracovat, je to na základě opatření ministerstva zdravotnictví a samozřejmě vždy ve spolupráci s krajskou hygienickou stanicí," uvedl Netolický.

 

Zároveň se nyní odborníci snaží zjistit, jak se nemoc právě na kardiologii rozšířila. Zatím to není jasné. Podle ředitele nemocnice však bude velmi těžké, ba dokonce nemožné, to zjistit vzhledem k tomu, že se v Česku koronavirus komunitně.

 

Během jednoho dne Pardubický kraj zaznamenal nárůst o 24 nových případů, přitom 16 z nich bylo v okrese Pardubice.

TN.cz