Zachránili je

Katakomby staré 2000 let zaplavila voda! Teď znovu otevřely

Téma:

Egypt se po mnoha letech rozhodl znovu otevřít 2000 let staré katakomby v Alexandrii. Ty patří mezi nejcennější památky z období starověku na celém světě. Největší řecko-římské pohřebiště v zemi ohrožovala více než 100 let podzemní voda, která zatopila celé jedno patro. Díky zahraniční finanční pomoci se ho podařilo zachránit.

Řadu let se do třetího patra slavných alexandrijských katakomb dostávala jen voda, teď do něj konečně můžou i turisté. Nekropole je unikátní směsicí starověké egyptské, římské a řecké pohřební architektury. Otevřena byla díky grantu.

 

"Návštěvníci, ať už to jsou Američané, Nizozemci nebo Egypťané, teď můžou vůbec poprvé navštívit třetí podlaží hrobky, která byla sto let zcela zatopená," raduje se generální tajemník egyptské nejvyšší rady pro památky Mustafa Wazírí.

 

Katakomby z druhého století našeho letopočtu, v nichž je pohřbeno více než 300 mumií, archeologové objevili v roce 1892. Spodní patro ale prakticky až dodneška ohrožovala voda z nedalekého zavlažovacího kanálu, kterou se egyptští památkáři pokoušeli vysoušet už v 90. letech.

 

Pomohl ale až rozsáhlý odvodňovací projekt spolufinancovaný Spojenými státy. Projekt, do kterého americká Agentura pro mezinárodní rozvoj investovala v přepočtu přes 128 milionů korun, odstartoval v roce 2017.

 

 

"Jde o rozsáhlý inženýrský projekt, který pomáhá chránit krásné egyptské památky před rostoucí hladinou podzemní vody," sdělil zástupce amerického velvyslanectví Thomas Goldberger.

 

Katakomby byly objeveny náhodně poté, co do jedné z přístupových šachet spadl osel. Dosud se v nich vedle lidských a zvířecích ostatků našly i tři cenné sarkofágy.

Petra Matýsková/epa TN.cz