Živel v jižní Asii

Katastrofa horší než koronavirus. Cyklón trhal střechy a lámal sloupy

Eva Pavelková
Eva Pavelková
21.5. 2020 9:52
Téma:

Na východ Indie a Bangladéš udeřil ničivý cyklón Amphan. Zemřelo nejméně 15 lidí a živel poničil především indickou Kalkatu. Podle úřadů jde o daleko větší katastrofu, než je epidemie koronaviru.

Jeden z nejsilnějších cyklónů za posledních deset let zasáhl východní Indii a Bangladéš ve středu odpoledne. Udeřil na pobřeží a nejvíce poničil indický stát Západní Bengálsko. Velká část města Kalkata je bez elektřiny, některé čtvrti už více než 17 hodin. Píše o tom portál BBC.

 

Na sociálních sítích se objevila videa, která ukazují řádění živlu. Na některých jsou vidět vybuchující transformátory, které zalila voda, na dalších zaplavené ulice města a polámané stromy i veřejné osvětlení. V nejhůře postižených oblastech nefungují telefonní sítě.

 

Cyklón poničil také domy a odnášel střechy, na některých budovách vysklil okna. Padající stromy zdevastovaly auta parkující pod nimi, obrovské vlny zpustošily mola. Lidé žijící ve vyšších patrech prý pocítili, jak se budova naklání ze strany na stranu, podobně jako při zemětřesení.

 

Většinu obyvatel Kalkaty zastihla cyklóna doma, město je kvůli pandemii koronaviru v karanténě. "I když jsem měl zavřené všechny dveře a okna, můj dům úpěl pod nárazy větru. Během 45 minut byly ulice zaplavené, stejně jako sklepy našich domovů," popsal pro BBC místní Šamik Bag.

 

 

Úřady se na úder živlu připravovaly několik dní. Ne všechny obyvatele ale mohly evakuovat, někteří to kvůli obavě z nákazy dokonce odmítli. Podle ministryně Západního Bengálska Mamaty Banerjeeové jde ale o daleko větší katastrofu, než je šíření Covidu-19.

 

"Oblast po oblasti byla pustošena. Dnes jsem zažila situaci podobnou válce," popsala Banerjeeová ve středu večer. Jen v tomto státu má cyklón nejméně 12 obětí, další tři hlásí jiné regiony Indie. Záchranáři ale počítají s tím, že se bilance ještě bude zvyšovat.

TN.cz