Kauza Kuciak

Objednávání vražd i výhrůžky! Odměna za život Kuciaka byla 70 tisíc eur

Šimon Felenda
Šimon Felenda, Eva Pavelková
Aktualizováno 14.1. 2020 22:39
Téma:

V úterý ve slovenském Pezinku pokračovalo soudní líčení se čtyřmi obžalovanými z vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Vypovídali členové rodiny zavražděných i klíčový svědek Zoltán Andruskó.

Specializovaný soud v Pezinku se i v úterý zabýval ostře sledovanou kauzou. Soudní slyšení pokračovalo od úterních devíti hodin ráno. Jako první před soudní senát předstoupila matka zavražděné Martiny Kušnírové.

 

Během výpovědi mezi ní a obžalovanou Alenou Zsuzsovou vznikla ostrá hádka, obviněná chtěla po matce Martiny důkaz, že za vraždou stojí právě ona. "Já nemám žádný důkaz, ale proto jsme u soudu, aby se to dokázalo. Ale kdybyste s tím neměla nic společného, nejste dnes tady," reagovala Kušnírová.

 

"Moje klientka na to zareagovala, že ona se necítí být vinná, že by zabila její dítě. A pak tam začala ta slovní přestřelka. Jí to potom přišlo velmi líto, i se tam rozplakala," doplnil advokát Zsuzsové Štefan Neszméry.

 

Poté se před soudce postavili rodiče Jána Kuciaka. Na jejich výpovědi obžalovaní vůbec nereagovali. Rodiče obou zavražděných byli u soudu už v pondělí a museli si tak vyslechnout děsivé detaily případu, které popisovali obžalovaní. Vinu za vraždu jako jediný přiznal Miroslav Marček, který měl Kuciaka a Kušnírovou zastřelit. Obviněn je i z další vraždy - podnikatele Petra Molnára.

 

Soudní jednání jsme sledovali on-line:

On-line reportáž

Soud v kauze Kuciak - den druhý

18:50

Jednání pro dnešní den skončilo. Pokračovat se bude ve středu.

18:49

Andrea Zsuzsová požádala, aby se v lednu a únoru dále případ projednával bez její přítomnosti. Soud jí vyhověl.

18:33

Končí výpověď Zoltána Andruskóa.

 

Daniel Lipšic ji považuje za důvěryhodnou, svědek podle něj neměl motivaci vymýšlet si účast Zsuzsové a Kočnera na vraždě.

 

Oba zmínění se nicméně shodli na tom, že Andruskó mění dle jejich slov výpověď tak, jak se mu to hodí.

 

Marček se v pondělí poškozeným omluvil. "Nic se nevyrovná tomu, co jsme jim udělali. To, že jsem viděl jejich bolest, mě přinutilo se přiznat a vypovídat," citoval jeho slova portál tvnoviny.sk. Naopak Tomáš Szabó vypověděl, že Kuciaka měli jen zbít, v jeho domě ale Marček našel mrtvá těla.

 

 

Podnikatel Marian Kočner a Alena Zsuzsová, kteří měli vraždu objednat, vinu odmítli. Zsuzsová vypověděla, že Kočner je její dobrý přítel, ale objednávku vraždy popřela. Prý si od Zoltána Andruskóa, který měl sehnat střelce k vraždě, objednala maximálně pizzu.

 

Andruskó si svůj trest vyslechl už v prosinci, soud ho poslal na 15 let do vězení. Právě Andruskó v současnosti figuruje jako hlavní svědek poté, co se rozhodl mluvit s kriminalisty. Díky tomu mohl uzavřít dohodu s prokurátorem a zkrátit si trest. V úterý potvrdil, že na pokyn kontroverzního podnikatele Mariána Kočnera zprostředkoval vraždu Jána Kuciaka mezi Alenou Zsuzsovou a Tomášem Szabóem.

 

 

Podívejte se na záběry z dnešního líčení na Slovensku: 

 

TN.cz